HomeWiadomości z PolskiMichał Dworczyk – szefem sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą

Michał Dworczyk – szefem sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą

Poseł PiS Michał Dworczyk został wybrany – niemal jednogłośnie – nowym szefem sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. W głosowaniu jego kandydaturę poparło 25 członków Komisji, jeden wstrzymał się od głosu.

Michal_Dworczyk_01

Zastępcami Dworczyka będą Leonard Krasulski z PiS, Wojciech Ziemniak z PO i Adam Andruszkiewicz z Kukiz 15. Na kolejnym posiedzeniu do prezydium Komisji mają zostać wybrani jeszcze dwaj członkowie.

Michał Dworczyk od wielu lat zajmuje się pomocą dla Polaków na Wschodzie, w poprzednim rządzie PiS był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego, a potem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był inicjatorem i głównym autorem ustawy o Karcie Polaka.

Stworzona przez Michała Dworczyka Fundacja Wolność i Demokracja jest od lat jedną z głównych polskich organizacji wydających prasę Polaków na Wschodzie, wspierającą polskie szkolnictwo na dawnych Kresach, upamiętniającą walkę kresowych Żołnierzy Wyklętych i Armii Krajowej. Prowadzi także nasz portal – znadniemna.pl

W rozmowie z portalem wpolityce.pl nowy szef sejmowej Komisji zapowiedział m.in., że obecny Sejm zajmie się Ustawą o opiece Rzeczypospolitej nad Polonią i Polakami za granicą, będzie nowelizował Ustawę o Karcie Polaka, aby umożliwiała ona jej posiadaczom osiedlanie się w Polsce, a także przygotuje Ustawę repatriacyjną, dzięki której nasi rodacy ze Wschodu będą mogli wrócić do Polski.

„Wszyscy Polacy żyjący poza granicami kraju powinni być w centrum zainteresowania rządu i naszej formacji. Jednak bez wątpienia najszybszej pomocy potrzebują ci, którzy trafili na Wschód w wyniku represji lat 30.

Ponad 100 tysięcy naszych rodaków trafiło wtedy na Syberię, do Kazachstanu. Tym osobom, ich potomkom, w pierwszym rzędzie jesteśmy winni pomoc. Trzeba myśleć także o rodakach, którzy pozostali na byłych Kresach. Oni również mają prawo oczekiwać pomocy ze strony państwa polskiego, jeśli chcieliby osiedlić się w Polsce” – deklaruje Dworczyk.

„Będziemy działać w konsultacji z rodakami poza granicami kraju. PiS zawsze traktowało naszych rodaków w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowy” – zapewnia nowy szef sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Z kolei wiceministrem spraw zagranicznych odpowiedzialnym m.in. za politykę polonijną ma zostać inny poseł PiS – Jan Dziedziczak, niegdyś rzecznik rządu Jarosława Kaczyńskiego, a potem poseł specjalizujący się w problematyce polonijnej i Polaków na Wschodzie.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • Brawo. Decyzja wyśmienita !

Skomentuj

Skip to content