HomeStowarzyszenie Żołnierzy AKAkcja „Polski znicz dowódcom i żołnierzom AK na Białorusi”

Akcja „Polski znicz dowódcom i żołnierzom AK na Białorusi”

W ramach akcji „Polski znicz dowódcom i żołnierzom AK na Białorusi”, współfinansowanej w tym roku przez MSZ, w ostatnich dniach października wolontariusze z Fundacji na rzecz Pomocy dzieciom z Grodzieńszczyzny na czele z koordynatorem projektu oraz prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi kpt. Weroniką Sebastianowicz i członkami tego stowarzyszenia posprzątali groby dowódców i żołnierzy Armii Krajowej.

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_02

Surkonty. Cmentarz żołnierzy Armii Krajowej

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_03

Pierwszym cmentarzem, który odwiedziła w towarzystwie akowców grupa wolontariuszy, był Cmentarz Żołnierzy Armii Krajowej Okręgów „Nów” i „Wiano”, poległych za Polskę pod Surkontami 21. VIII. 1944 r. i w Poddubiczach 19. VIII. 1944 r., na którym pochowany jest ppłk Maciej Kalenkiewicz ps. „Kotwicz”.

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_09

Do sprzątania cmentarza przyłączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bolciszkach – podopieczni pani Nadziei Radziul. Po uporządkowaniu mogił zostały zapalone znicze i złożone wiązanki z biało-czerwonymi szarfami.

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_012

Następnie został uporządkowany Cmentarz Polskich Żołnierzy z Oddziałów „Ponurego” w Wawiórce, na którym był wraz ze swoimi żołnierzami pochowany sam dowódca – mjr Jan Piwnik „Ponury” (szczątki Bohatera zostały ekshumowane w 1987 roku i przeniesione na Jego małą ojczyznę – do województwa świętokrzyskiego w Polsce.

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_04

Wawiórka. Kwatera żołnierzy Armii Krajowej

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_05

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_08

Uroczyście pochowane zostały tamże w 1988 roku w ścianie klasztoru cystersów w Wąchocku – red.), zabity 16 czerwca 1944 roku w ataku na niemieckie umocnienia pod Jewłaszami. Młodzież sprzątnęła stare znicze, zapaliła nowe i zawiesiła wiązanki.

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_07

Następnym punktem była wieś Nieciecza i cmentarz z kwaterą „ragnerowców”, poległych w latach 1943-44 oraz pomnik łączniczki IV batalionu 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej Aleksandry Wożniczko ps. „Ola”, która poległa w 1943 roku z rąk sowieckich partyzantów. Przy każdym krzyżu polskich żołnierzy zostały zapalone znicze i zostawione wiązanki.

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_01

Nieciecz. Kwatera żołnierzy Armii Krajowej

Akcja_Polski_znicz_dla_AK

Przy grobie Aleksandry Woźniczko „Oli”

Ostatnim punktem objazdu miejsc pamięci dowódców i żołnierzy AK na Białorusi stał się pomnik w kształcie głazu z wmurowaną tablicą, postawiony w pobliżu wsi Nieciecza i upamiętniający miejsce mordu ppor. Czesława Zajączkowskiego ps. „Ragner”.

Akcja_Polski_znicz_dla_AK_06

Kpt. Weronika Sebastianowicz i Irena Konon przy pomniku por. Czesława Zajączkowskiego ps. „Ragner” w Jeremiczach

Wyjazd z Panią kpt. Weroniką Sebastianowicz i byłymi żołnierzami Armii Krajowej był niezwykłym przeżyciem i lekcją żywej historii. Przy wspólnym posiłku mogliśmy posłuchać ich wspomnień z czasów wojny i łagrów. Było to niezwykle wzruszające.

Irena Konon z Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content