HomeKulturaStartował „Miesiąc literatury polskiej” w Mińsku

Startował „Miesiąc literatury polskiej” w Mińsku

Prezentacja tomiku poezji wybranej Ewy Lipskiej pt. „Dzień żywych” w tłumaczeniu na język białoruski Andreja Chadanowicza, szefa białoruskiego PEN-Clubu – zainaugurowała 29 października ogłoszony przez Instytut Polski w Mińsku „Miesiąc literatury polskiej”.

Minsk_miesiac_polskiej_literatury_05

Wydarzenie odbyło się w mińskiej Galerii Sztuki Współczesnej „Ŭ”, prowadzonej przez Dom Literacki „LohvinaŬ”, będący obok Instytutu Polskiego i Ambasady RP w Mińsku współorganizatorem „Miesiąca literatury polskiej”.

Minsk_miesiac_polskiej_literatury_03

Gości prezentacji powitali przedstawiciele instytucji, organizujących „Miesiąc literatury polskiej”: Tomasz Adamski, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku, drugi sekretarz Ambasady RP w Mińsku ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej Elżbieta Iniewska oraz dyrektor artystyczny księgarni „LohvinaŬ” Paweł Kaściukiewicz. Poprowadził spotkanie tłumacz prezentowanej poezji na język białoruski Andrej Chadanowicz.

Minsk_miesiac_polskiej_literatury_02

Przemawia Tomasz Adamski, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku

Niestety na prezentacji, mimo zapowiedzi, z przyczyn zdrowotnych nie była obecna autorka Ewa Lipska. W liście, skierowanym do gości wydarzenia, przepraszała za nieobecność, obiecując, że spotka się z białoruskimi czytelnikami w późniejszym terminie.

Minsk_miesiac_polskiej_literatury_01

Elżbieta Iniewska, drugi sekretarz Ambasady RP w Mińsku ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej

Podczas spotkania literackiego jego uczestnicy mogli posłuchać wierszy, które weszły do wydanego tomiku, między innymi: „Pewność”, „Miłość”, „Dzień żywych” i „Dom dziecka”. Recytacji poezji towarzyszyła gra na akordeonie guzikowym w wykonaniu mińskiego wirtuoza Anatola Tarana.

Minsk_miesiac_polskiej_literatury_04

Poezja Ewy Lipskiej jest popularna w Polsce. Sama autorka jest nie tylko poetką, lecz także cenioną felietonistką i działaczką społeczną, między innymi – założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i byłym dyrektorem Instytutu Polskiego w Wiedniu. Cechą charakterystyczną twórczości Ewy Lipskiej jest odwoływanie się do wiecznych wartości, co nadaje jej poezji charakter uniwersalny.

Minsk_miesiac_polskiej_literatury_06

Uczestnicy spotkania literackiego dziękowali wydawcom i sponsorom tomiku wierszy Ewy Lipskiej za możliwość zapoznania się z twórczością polskiej poetki w ich ojczystym języku białoruskim. Wielu z gości spotkania, po zapoznaniu się z treścią tomiku, nabyło go bezpośrednio po zakończeniu prezentacji.

Minsk_miesiac_polskiej_literatury

Zainaugurowany w Mińsku „Miesiąc literatury polskiej” obfituje w wiele ciekawych i wartościowych wydarzeń kulturalnych, o których można się dowiedzieć na stronie internetowej Instytutu Polskiego w Mińsku, bądź bezpośrednio w księgarni „LohvinaŬ”.

Anna Ryszkiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content