HomeSpołeczeństwoPorządkowanie mogił żołnierzy przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami na ziemi lidzkiej

Porządkowanie mogił żołnierzy przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami na ziemi lidzkiej

Przez cały ostatni tydzień października członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie organizowali wyjazdy na znajdujące się w Lidzie i okolicy groby polskich żołnierzy, aby posprzątać nekropolie od liści i nadać im godny wygląd przed nadejściem dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Lida_Wszystkich_Swietych_sprzatanie_01

Bardzo aktywnie w akcji porządkowania kwater wojskowych uczestniczyło małżeństwo Ludmiły i Jana Supronów. Dzięki ich staraniom zostały posprzątane między innymi kwatery żołnierskie w Niecieczy i Feliksowie. Pani Wanda Barszewicz z kolei organizowała sprzątanie na cmentarzu w Żyrmunach.

Lida_Wszystkich_Swietych_sprzatanie

Większość członków lidzkiego oddziału codziennie przychodziła robić porządki na cmentarz katolicki przy ulicy Engelsa, gdzie znajduje się kwatera wojskowa, zwana Cmentarzem Lotników na cześć pochowanych tu żołnierzy 5. Pułku Lotniczego, stacjonującego przed wojną w Lidzie.

Lida_Wszystkich_Swietych_01
Na Cmentarzu Lotników, w dniu 31 października, lidzianie podsumowali akcję sprzątania grobów żołnierskich.

Lida_Wszystkich_Swietych_sprzatanie_02

Przy tej okazji pomodlili się za dusze poległych bohaterów, zapalili znicze na ich grobach, a także wysłuchali wierszy patriotycznych, wyrecytowanych przez miejscowych działaczy ZPB.

Lida_Wszystkich_Swietych_sprzatanie_03
W akcji porządkowania grobów polskich żołnierzy na ziemi lidzkiej przed nadejściem dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek uczestniczyło dużo lidzkiej młodzieży, co daje nadzieję na to, iż pamięć o Bohaterach przetrwa w najbliższych pokoleniach miejscowych Polaków.

Lida_Wszystkich_Swietych

Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Aleksego Gila i Tatiany Wojtulewicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content