HomeOświataPasowanie na ucznia w SSP im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach

Pasowanie na ucznia w SSP im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach

Prawdziwym świętem dla wszystkich uczniów i pedagogów baranowickiej Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana stała tegoroczna uroczystość pasowania na ucznia pierwszoklasistów tej, najstarszej z działających na Białorusi, polskiej placówki oświatowej.

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_011

Z okazji przyjęcia w tym roku do pierwszych klas szkoły 47 małych mieszkańców Baranowicz, administracja szkoły i uczniowie klas starszych przygotowali dla pierwszaków koncert, w którym najmłodsi odegrali kluczową rolę, przyjmując błogosławieństwo od opiekującego się szkołą proboszcza parafii w Iszkołdzi i Poloneczce, księdza Olega Silkiewicza.

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_014

W koncercie na cześć pierwszaków wystąpili ich starsi koledzy ze szkoły, między innymi Mirosław Jeleniewicz, finalista ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego NIEMENOMANIA 2015.

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_09

Wśród gości uroczystości pasowania na ucznia w SSP im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach była między innymi konsul z Konsulatu Generalnego RP w Brześciu Katarzyna Rytko.

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_01

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_02

Pierwszaki i ich starsi koledzy mieli też okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne swojej nowej nauczycielce – skierowanej w tym roku do pomocy SSP im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy Ministerstwie Edukacji Narodowej RP, polonistce Anie Matysiak.

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_04

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_03

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_05

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_08

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_013

SSP im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach jest jedyną na Białorusi szkołą społeczną, która ofiaruje nauczanie w języku polskim, poczynając od pierwszej klasy do otrzymania świadectwa maturalnego, honorowanego w Polsce. Liczba uczniów, uczęszczających do szkoły, wynosi w tym roku 580 i jest porównywalna do liczby uczących się w największej na Białorusi szkole państwowej z polskim językiem nauczania – Polskiej Szkoły w Grodnie.

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_06

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_012

Z czterdziestu siedmiu tegorocznych pierwszaków w baranowickiej SSP im. Tadeusza Rejtana sformowano trzy pierwsze klasy.

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_07

Baranowicze_Szkola_Polska_pasowanie_na_ucznia_010

Znadniemna.pl, zdjęcia Eleonory Raczkowskiej-Jarmolicz

Najnowsze komentarze

  • coś pięknego !

  • Moja mama i babcia były z Baranowicz. Na Sankowskiego 10 był i być może jest dom Pradziadka.

Skomentuj

Skip to content