HomeKulturaOdbył się III Festiwal Piosenki Dziecięcej „Kolorowe Nutki”

Odbył się III Festiwal Piosenki Dziecięcej „Kolorowe Nutki”

W minioną sobotę, 24 października, już trzeci rok z rzędu, polskie dzieci z całej Białorusi miały okazję zaprezentować swoje zdolności wokalne na Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Kolorowe Nutki”, organizowanym przez Dział Kultury Związku Polaków na Białorusi.

Festiwal_Kolorowe_Nutki_wspolne_zdjecie

Mali artyści rywalizowali w trzech indywidualnych kategoriach wiekowych oraz w kategorii „zespoły”. Dyplomy i nagrody za pierwsze drugie i trzecie miejsca jury festiwalu przyznało w kategoriach „7-11” oraz „12-14”lat. Dzieci w tym przedziale wiekowym najbardziej masowo zgłosiły się bowiem do konkursu indywidualnych wykonawców.

Festiwal_Kolorowe_Nutki_wreczenie_01

Dyplomy i nagrody rzeczowe otrzymują najmłodsi uczestnicy festiwalu

Najmłodsze dzieciaki – kategoria „do 6 lat” – reprezentowana była przez trzy wokalistki: Weronikę Kołobową z przedszkola w Borowlanach, Amelię Kościuk z przedszkola w Mołodecznie i Anię Budźko z pierwszej klasy Polskiej Szkoły w Grodnie. Najmłodsze artystki za swoje występy otrzymały wyróżnienia i nagrody rzeczowe w postaci dużych pluszaków.

Festiwal_Kolorowe_Nutki_przedszkolaki

Wyróżnienia przyznano też w kategorii „zespoły”, w której do konkursu stanęły: grupa wokalna „Dżentelmeni” z Mińska, przygotowana przez znaną naszym czytelnikom kierowniczkę stołecznego chóru „Polonez” Natalię Krywoszejewą, zespół „Iskierki”, reprezentujący szkółkę parafialną przy kościele Świętej Rodziny w Lidzie oraz zespoły „Jutrzenka” z Iwia i „Smyk” z Mior.

Festiwal_Kolorowe_Nutki_zespol_Dzentelmeni

Grupa wokalna „Dżentelmeni” z Mińska

Festiwal_Kolorowe_Nutki_zespoly_01

Zespół „Jutrzenka” z Iwia

Festiwal_Kolorowe_Nutki_zespoly
Do twardej, choć życzliwej, rywalizacji doszło w kategoriach wiekowych, w których do konkursu przystąpiło najwięcej artystów. W młodszej z nich „7-11 lat” I miejsce przyznane zostało Roksanie Brodowicz z Polskiej Szkoły w Grodnie, II miejsce – Wiolecie Piuto ze szkółki parafialnej w Lidzie, a III – Paulinie Filipowicz ze Szkoły Muzycznej nr2 w Grodnie.

Festiwal_Kolorowe_Nutki_wreczenie_konsul_Brodowicz

Konsul RP w Grodnie Marzena Demczuk wręcza dyplom Roksanie Brodowicz

Festiwal_Kolorowe_Nutki_wreczenie_konsul_Piuto

Marzena Demczuk wręcza dyplom Wiolecie Piuto z Lidy

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Paulina_Filipowicz

Paulina Filipowicz

Festiwal_Kolorowe_Nutki_wreczenie
Miejsca na podium w najstarszej kategorii „12-14 lat” zostały podzielone w sposób następujący: I miejsce – Weronika Zachar ze szkółki parafialnej w Iwiu, II miejsce – Arina Kliusznikowa z Polskiej Szkoły w Grodnie oraz III miejsce – Jana Kuźnicz ze szkółki parafialnej w Iwiu.

Festiwal_Kolorowe_Nutki_wreczenie_konsul_Zachar

Marzena Demczuk wręcza dyplom Weronice Zachar

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Weronika_Zachar

Weronika Zachar zwyciężczyni w kategorii „12-14 lat”

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Marzena_Demczuk_01

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Marzena_Demczuk_02

Przemawia Marzena Demczuk, konsul RP w Grodnie

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Brodowicz_Zachar_Filipowicz
Jury festiwalu zaznaczyło bardzo wysoki poziom wszystkich startujących w nim wykonawców, szczególnie dziękując pedagogom muzycznym ze szkółki parafialnej w Iwiu, której wychowankowie mają okazję doskonalić swoje zdolności muzyczne i zdobywać doświadczenie publicznych występów między innymi podczas Dekanalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Iwiu, organizowanego każdego roku w okresie karnawału przez miejscowego proboszcza – księdza dziekana Jana Gaweckiego.

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Alicja_Binert

Przewodnicząca Jury Alicja Binert dziękuje konkursantom za wysoki poziom wykonania polskich piosenek

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Weronika_Szarejko

Przemawia Weronika Szarejko, szefowa Działu Kultury przy ZPB

Jak zaznaczyła podczas wręczania nagród i dyplomów laureatom festiwalu jego organizator – szefowa Działu Kultury ZPB Weronika Szarejko – „Kolorowe Nutki” są wydarzeniem artystycznym, mającym na celu promocję polskiej kultury i języka wśród najmłodszych, mieszkających na Białorusi, Polaków. O tym, że dzięki takim festiwalom jak „Kolorowe Nutki”, „mamy okazję zobaczyć pierwsze kroki w karierze, kto wie, czy nie przyszłych gwiazd polskiej piosenki, być może na miarę Czesława Niemena, który przecież pochodzi stąd” mówiła, dziękując artystom i organizatorom festiwalu, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Marzena Demczuk.

Festiwal_Kolorowe_Nutki

Siostry Małgorzata i Weronika Zachar

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Roksana_Brodowicz

Roksana Brodowicz zwyciężczyni w kategorii „7-11 lat”

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Roksana_Brodowicz_02

Festiwal_Kolorowe_Nutki_Roksana_Brodowicz_01

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content