HomeOświataModlitwa przy grobach polskich nauczycieli w Dniu Edukacji Narodowej

Modlitwa przy grobach polskich nauczycieli w Dniu Edukacji Narodowej

Nawiedzeniem grobów mieszkańców Wołkowyska, zasłużonych dla przetrwania i odrodzenia oświaty polskiej w tym mieście, uczcili Dzień Edukacji Narodowej członkowie Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku.

Wolkowysk_Dzien_Edukacji_01

Przy grobie śp. Aliny Jurewicz

Podczas nawiedzania miejsc pochówku tych, którym Wołkowysk zawdzięcza to, że język polski jest językiem nauczania dla młodego pokolenia wołkowyszczan, miejscowi Polacy nie mogli ominąć mogiły śp. Aliny Jurewicz, nauczycielki, do 2009 roku wicedyrektor Szkoły Polskiej w Wołkowysku, która poświęciła życie odrodzeniu polskiej oświaty w swoim rodzinnym mieście i wychowała na polskich patriotów dziesiątki młodych ludzi.

Wolkowysk_Dzien_Edukacji_Alina_Jurewicz

Grób śp. Aliny Jurewicz, wicedyrektor Szkoły Polskiej w Wołkowysku

Śp. Alina Jurewicz zmarła w sierpniu 2009 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej. Była aktywną działaczką miejscowego oddziału ZPB, jako wicedyrektor Polskiej Szkoły miała dużo planów doskonalenia procesu nauczania i wychowania patriotycznego w polskiej placówce oświatowej, działającej w białoruskim państwowym systemie edukacji. Koledzy śp. Aliny Jurewicz z oddziału ZPB, część z których była jej uczniami, w Dniu Edukacji Narodowej odmówili przy grobie polskiej nauczycielki modlitwę „Anioł Pański”, złożyli na mogile kwiaty i zapalili znicze.

Wolkowysk_Dzien_Edukacji_03

Mogiła nauczycieli, przedstawicieli wołkowyskiej inteligencji polskiej i członków ich rodzin, poległych 15 czerwca 1943 roku z rąk okupantów niemieckich

Wolkowysk_Dzien_Edukacji_04

W tym dniu znicze zapłonęły także na innym wołkowyskim grobie nauczycielskim, a mianowicie na zbiorowej mogile nauczycieli, przedstawicieli wołkowyskiej inteligencji polskiej i członków ich rodzin, poległych 15 czerwca 1943 roku z rąk okupantów niemieckich, w ramach akcji zwalczania polskiego ruchu oporu na ziemi wołkowyskiej.

Wolkowysk_Dzien_Edukacji_05

– Niewinni ludzie podczas wojny polegli za naszą wolność, a śp. Alinę Jurewicz postrzegamy, jako kontynuatorkę sprawy, której nie dokończyli zabici przez nazistów polscy nauczyciele. Naszym obowiązkiem jest czcić ich pamięć, dbać o miejsca ich wiecznego spoczynku i przekazywać pamięć o nich oraz wartościach, którym hołdowali, młodemu pokoleniu – mówi prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska o idei przeprowadzonej przez jej oddział akcji pamięci w Dniu Edukacji Narodowej.

Wolkowysk_Dzien_Edukacji_02

Znadniemna.pl, zdjęcia Jerzego Czuprety

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content