HomeKulturaŚwięto kultury polskiej w Lidzie

Święto kultury polskiej w Lidzie

Festyn, prezentujący talenty artystyczne Polaków, mieszkających na ziemi lidzkiej i działających w miejscowym oddziale Związku Polaków na Białorusi, odbył się 18 października w Lidzie.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_01

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej

Festyn zainaugurowała Msza święta, odprawiona w intencji Polaków, mieszkających na ziemi lidzkiej oraz członków ZPB.

Po nabożeństwie goście festynu zostali zaproszeni na wystawę wyrobów rękodzieła, autorstwa miejscowych artystów sztuki ludowej i na koncert przygotowany przez utalentowanych muzycznie i poetycko miejscowych Polaków.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_02

Swoją obecnością święto kultury polskiej zaszczycili między innymi: konsul RP w Grodnie Zbigniew Pruchniak, pełniący obowiązki szefa placówki konsularnej, Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB, Weronika Szarejko, kierownik Działu Kultury ZPB oraz Halina Żegzdryń, prezes zaprzyjaźnionego z lidzkim Oddziału ZPB w Raduniu.

Na koncert złożyły się występy dzieci i młodzieży, uczącej się języka polskiego w Lidzie oraz działających przy ZPB artystów dorosłych.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_04

W wykonaniu młodzieży publiczność podziwiała tańce towarzyskie, polskie piosenki, zaśpiewane z uczuciem i niespożytą energią przez dziecięcy zespół „Iskierki”, recytację wierszy Adama Mickiewicza oraz kompozycje instrumentalne w wykonaniu gitarzystki Olgi Kiejko.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_03

Dorośli członkowie miejscowego oddziału ZPB też zaprezentowali publiczności szeroki wachlarz umiejętności wokalnych, poetyckich i gry na instrumentach muzycznych.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_05

Na tę część koncertu złożyły się występy, między innymi: chóru Lidziejka – zespołu niedawno powstałego przy Oddziale ZPB w Lidzie, znanego lidzianom śpiewaka i poety Zenona Bieńko oraz lubianego i zawsze gorąco witanego przez publiczność – Rodzinnego Zespołu Ludowego „Sachoń”.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_07

Festyn kultury polskiej w Lidzie nie mógł się obejść bez degustacji wyrobów kulinarnych i wypieków, przygotowanych wedle receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez lidzkie gospodynie.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_06

Po festynie jego goście w towarzystwie miejscowych Polaków udali się na cmentarz katolicki przy ul. Engelsa, który w tym samym czasie był nawiedzany przez członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lidzkiej z siedzibą w Gdańsku. Spotkanie lidzkich Polaków z rodakami z Trójmiasta stało się okazją do omówienia planów renowacji cmentarza.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_08

Osiągnięto porozumienie, iż wspólnymi siłami od wiosny przyszłego roku na terenie nekropolii ruszą pracę przygotowawcze do renowacji.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_010

Obecni na cmentarzu konsul Pruchniak i prezes Jaśkiewicz w obecności zgromadzonych rodaków złożyli wieniec i zapalili znicze przy pomniku na Cmentarzu Lotników – wojennej nekropolii, będącej najbardziej znaną częścią cmentarza przy ul. Engelsa w Lidzie.

Lida_Dzien_Kultury_Polskiej_09

Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Aleksego Gila

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content