HomeWiadomości z PolskiOświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie aresztowania Andrzeja Poczobuta

Oświadczenie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w sprawie aresztowania Andrzeja Poczobuta

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich stanowczo protestuje przeciwko zatrzymaniu polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta, który został aresztowany w dniu 21 czerwca pod zarzutem obrazy prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Wyrażamy głęboki sprzeciw wobec faktu nieustannego łamania prawa do wolności słowa, jakie ma miejsce na Białorusi.

Jednocześnie wyrażamy podziw dla odwagi i niezłomności naszego Kolegi oraz deklarujemy solidarność z Nim i Jego Rodziną.

Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy oświadczenie, które w dniu 25 czerwca wystosowały dwie organizacje dziennikarskie: Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy oraz Europejska Federacja Dziennikarzy, potępiające działania reżimu Łukaszenki wymierzone w ideę wolności słowa oraz osobiście – w wiernych tej idei dziennikarzy.

Apelujemy do władz obu organizacji o dalsze monitorowanie sytuacji dziennikarzy na Białorusi, a w szczególności naszego Kolegi, Andrzeja Poczobuta, któremu grozi obecnie kara nawet 5 lat więzienia. Jedynie długotrwałe i konsekwentne działania podejmowane na arenie międzynarodowej mogą zmusić władze Białorusi do zmiany sposobu traktowania niezależnych dziennikarzy.

Warszawa, 26 czerwca 2012 r.

W imieniu Zarządu Głównego

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich:

Krzysztof Skowroński – Prezes SDP

Piotr Legutko – Wiceprezes SDP

Agnieszka Romaszewska-Guzy – Wiceprezes SDP

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content