W kwietniu 2015 minęło 7 lat od momentu wprowadzenia ustawy o Karcie Polaka. Dokument ten, unikatowy w historii państwa polskiego, otrzymało już ponad 150 tys. naszych Rodaków w wielu krajach świata.
Niemalże 8 letni czas przyznawania Karty Polaka, duża liczba posiadaczy tegoż dokumentu, a także zmiana sytuacji politycznej w Europie Środkowo- Wschodniej sprawiają, że można pokusić się o pewne podsumowanie procesu wydawania Karty Polaka, a także o refleksję nad wprowadzeniem ewentualnych zmian zarówno w ustawie, jak i w jej realizacji.
Fundacja Wolność i Demokracja realizuje obecnie projekt „Historia „Kartą” spisana. Podsumowanie realizacji Ustawy o Karcie Polaka”, finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.” Inicjatorem projektu jest poseł Michał Dworczyk, do niedawna prezes Fundacji Wolność i Demokracja, a także jeden z autorów Ustawy o Karcie Polaka.
W ramach projektu przeprowadzono ok. 500 ankiet wśród posiadaczy Karty Polaka w kilkudziesięciu miejscowościach na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie. Poza tym zebrano materiały do przedstawienia historii rodzinnych kilkunastu posiadaczy Karty Polaka z tych państw, dokumentując to fotografiami i dokumentami. Uzyskano również informacje z polskich urzędów państwowych, zajmujących się tą problematyką.
Projekt zakończy się konferencją naukową, na której przedstawione zostaną rekomendacje do nowelizacji Ustawy o Karcie Polaka oraz publikacją.
Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o nadesłanie swoich wspomnień związanych z Kartą Polaka, propozycji zmian w Ustawie, kopii ciekawych dokumentów, które posłużyły Państwu do otrzymania tegoż dokumentu. Chcemy bowiem, aby Państwa opinie i uwagi mogły służyć za podstawę do ewentualnych modyfikacji w procesie przyznawania Karty Polaka.
Informację prosimy przesyłać na adres redakcji lub adres email Fundacji: [email protected]
Znadniemna.pl za wid.org.pl
Fotofakt: Polacy ze Wschodu apelują o Kartę Polaka w Warszawie
24 sierpnia 2007 roku Polacy z Litwy, Ukrainy, Białorusi oraz repatrianci z Kazachstanu demonstrowali w Warszawie w sprawie przyjęcia przez Sejm ustawy o Karcie Polaka. Polacy ze Wschodu spotkali się z przedstawiecielami najwyższej władzy państwowej RP w tym z premierem Jarosławem Kaczyńskim, wicemarszałkiem Senatu Krzysztofem Putrą, marszałkiem Senatu Ludwikiem Dornem oraz przedstawicielami największych partii politycznych. Na ręce Jarosława Kaczyńskiego została złożona petycja, podpisana przez przedstawicieli związków Polaków ze Wschodu, w której podkreśla się szczególne znaczenie Karty Polaka dla wszystkich rodaków mieszkających na Wschodzie.
Fotofakt: Pierwsze „Karty Polaka” przyznane w Grodnie
Dnia 2 maja 2008 roku uroczystości Dnia Polonii i Polaków za Granicami w Grodnie zapoczątkowane zostały uroczystym wręczeniem Kart Polaka w Konsulacie Generalnym RP. Dokonano tego w obecności senatora Stanisława Karczewskiego oraz przedstawicieli ZPB.
Pierwszy dokument otrzymał ostatni żyjący obrońca Grodna z 1939 roku, Kazimierz Tumiński, pozostałe zasłużeni żołnierze AK, Sybiracy, kombatanci WP oraz przedstawiciele środowisk twórczych.
Odbierający Karty nie kryli wzruszenia, podkreślali, iż dla nich ma ona przede wszystkim wagę symbolu potwierdzającego ich przynależność do narodu polskiego i jest dowodem pamięci Ojczyzny o rodakach pozostałych na Kresach w wyniku zmiany granic po II wojnie światowej.
Znadniemna.pl
LEOKADIA / 20 listopada, 2015
Karta Polaka,należy Polakom ze Wschodu,wszystkim…Konsulaty winni wyszukiwać,ludzi starszych i wycierpiałych ż powodu Polskiej Narodowoćci w totalitarnym reżymie bolszewików …Ale nie jest tak,ludzie zgłaszają się do Polskich Konsulatów i nie są przyjmowane…
/