HomeKulturaDni Polaków na Białorusi z udziałem artystów z Kielc

Dni Polaków na Białorusi z udziałem artystów z Kielc

Dwa zespoły ze stolicy województwa świętokrzyskiego – chór „Antidotum” i chór kameralny „Fermata” pod kierownictwem Ewy Robak – gościły w miniony weekend w Grodnie na zaproszenie kolegów z reprezentacyjnego chóru Związku Polaków na Białorusi „Głos znad Niemna” pod kierownictwem Weroniki Szarejko i Pawła Kmiecika.

Chor_Antidotum_Ewa_Robak_01

Ewa Robak, kierowniczka chórów „Antidotum” i „Fermata”

Pobyt dużej grupy artystów z Kielc stał się okazją do przeprowadzenia całego szeregu przedsięwzięć artystycznych, w których czynny udział brali Polacy z Grodna i okolic.

Chor_Antidotum_02

Śpiewa chór „Antidotum”

Poznać Polaków z Grodna artyści z Kielc mieli okazję już w piątek, 15 maja, na Nowym Zamku. Koncert rozpoczął się od występu chóru „Antidotum”, który zaśpiewał mało znane na Grodzieńszczyźnie i popularne na ziemi świętokrzyskiej piosenki regionalne. Nie zabrakło podczas występu chóru „Antidotum” także piosenek popularnych wśród Polaków na całym świecie.

Chor_Antidotum

Chór „Antidotum” nie jest zespołem składającym się z artystów profesjonalnych, specjalizuje się w wykonaniu piosenek ludowych, biesiadnych i religijnych. Jest laureatem festiwali kolęd i pastorałek i zespołem, zapraszanym do uświetnienia swoim śpiewem między innymi nabożeństw w kościołach.

Chor_Fermata_z_Kielc_02

Śpiewa chór kameralny „Fermata”

Publicznosc

Chor_Fermata_z_Kielc_01

Po rozgrzaniu grodzieńskiej publiczności, zgromadzonej na Nowym Zamku artyści z „Antidotum ustąpili scenę swoim bardziej profesjonalnym kolegom z chóru kameralnego „Fermata”.
Ten, istniejący już piętnaście lat, zespół wokalny jest chórem znanym i lubianym w całej Polsce. O poziomie artystycznym chóru „Fermata” może świadczyć fakt, że jest on laureatem nie tylko ogólnopolskich, lecz także międzynarodowych konkursów muzycznych, a jego członkami są absolwenci, studenci i pracownicy Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Chor_Fermata_z_Kielc_wokalistki

Chor_Fermata_z_Kielc_wokalisci

Podczas koncertu artyści zachwycili publiczność przepięknym wykonaniem między innymi światowych szlagierów muzycznych. Najbardziej wzruszającym było jednak wykonanie przez artystów ponadczasowego polskiego przeboju biesiadnego „Góralu, czy ci nie żal…”

Chor_Fermata_z_Kielc_pr

Chory_na_scenie

Wspólny występ trzech chórów: „Antidotum”, „Fermata” i „Głos znad Niemna”

Chory_na_scenie_Weronika_Szarejko

Przemawia Weronika Szarejko, kierownik Działu Kultury ZPB

Konsul_Prezes_dziekuja

Konsul Zbigniew Pruchniak i prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz dziękują za koncert Ewie Robak

W sobotę, 16 maja, artyści z Kielc uświetnili, wspólnie z kolegami z chóru „Głos znad Niemna”, nabożeństwo w kościele Najświętszego Odkupiciela na grodzieńskiej Dziewiatówce. Po Mszy świętej kieleccy i grodzieńscy chórzyści dali w świątyni niesamowity koncert, który pozostanie w pamięci wiernych na długie lata.

Majowka_w_Kopciowce_30

Majowka_w_Kopciowce_31

Majowka_w_Kopciowce_33

Majowka_w_Kopciowce_32

Majowka_w_Kopciowce_29

W niedzielę, w ostatnim dniu obchodów zorganizowanych przez ZPB Dni Polaków na Białorusi, wszyscy artyści, a także Polacy z Grodna i okolic zjechali się do podgrodzieńskiej Kopciówki, aby wspólnie uczestniczyć w Mszy świętej w miejscowym kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po nabożeństwie, w miejscowym ośrodku agroturystycznym, odbyła się zabawa integracyjna, podczas której rodacy z Grodna i Kielc mogli się bliżej zapoznać, wspólnie pośpiewać i potańczyć w nieformalnej atmosferze.

Majowka_w_Kopciowce_23

Przemawia Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB

Majowka_w_Kopciowce_14

Majowka_w_Kopciowce_13

Majowka_w_Kopciowce_12

Zabawie w Kopciówce, poza wspólnym śpiewaniem, towarzyszyły pokazy polskich tańców ludowych w wykonaniu grupy tanecznej.

Majowka_w_Kopciowce_25

Dyryguje Ewa Robak

Majowka_w_Kopciowce_26

Majowka_w_Kopciowce_17

Majowka_w_Kopciowce_18

Majowka_w_Kopciowce_19

Śpiewa kpt. Weronika Sebastianowicz

Majowka_w_Kopciowce_15

Zaprezentować swoje dzieła i wyroby mieli okazję także członkowie działających przy ZPB Towarzystwa Plastyków Polskich i Towarzystwa Twórców Ludowych. Uczestnicy zabawy, zwłaszcza goście z Kielc, żywo interesowali się między innymi wyrobami kowalstwa artystycznego, prezentowanymi przez artystę Jana Pieregińca. Niektórzy kielczanie nabyli u mistrza kilka wyrobów na pamiątkę o pobycie na Białorusi.

Majowka_w_Kopciowce_10

Janina Pilnik, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB opowiada o wystawie

Majowka_w_Kopciowce_11

Majowka_w_Kopciowce_7

Majowka_w_Kopciowce_8

Artysta kowal  Jan Piereginiec

Przeprowadzenie Dni Polaków na Białorusi w Grodnie i Kopciówce z udziałem artystów z Kielc pomógł zorganizować Związkowi Polaków na Białorusi Konsulat Generalny RP w Grodnie, reprezentowany na uroczystościach przez konsula Zbigniewa Pruchniaka i innych pracowników placówki konsularnej.

Majowka_w_Kopciowce_6

Śpiewa Julia Krycka

Majowka_w_Kopciowce

Majowka_w_Kopciowce_2

Śpiewa Anna Jadeszko

Majowka_w_Kopciowce_1

Śpiewają chórzyści z chóru kameralnego „Fermata”

Majowka_w_Kopciowce_3

Majowka_w_Kopciowce_5

Śpiewa Karina Wojciechowicz

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content