HomeKulturaAktorzy z Białegostoku gościnnym występem zainaugurowali współpracę z kolegami w Mińsku

Aktorzy z Białegostoku gościnnym występem zainaugurowali współpracę z kolegami w Mińsku

Trzy spektakle zagrali w dniach 14-16 maja na deskach mińskiego Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej aktorzy z białostockiego Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. To początek regularnej współpracy między teatrami.

Plakat_Tango_Prohibicja_01

Scena ze spektaklu pt. „Tango Prohibicja”

Aktorzy z Podlasia przywieźli do stolicy Białorusi spektakle wyreżyserowane w różnych gatunkach teatralnych. 14 maja mińska publiczność mogła obejrzeć dramat pt. „Guguły”, opowiadający o więziach, które łącza mieszkańca wsi z ziemią i miejscowością rodzinną, a także o transformacji mentalności wieśniaka, porzucającego rodzinne gniazdo na rzecz rozpoczęcia nowego, nieznanego i płoszącego go życia w mieście.

15 maja aktorzy z Białegostoku zaprezentowali białoruskim widzom spektakl, rozgrywany w konwencji musicalu i kabaretu pt. „Tango Prohibicja”. Akcja tego widowiska odbywa się w pod koniec okresu międzywojennego w Polsce, kiedy to polska sztuka musicalu i kabaretu przeżywała swój największy rozkwit.

W ostatnim dniu występów, 16 maja, widzowie białoruscy zobaczyli groteskę pt. „Szekspir”, wyreżyserowaną na motywach emocji, rozterek, konfliktów, pokus i powodowanych tym wszystkim dramatów ludzkich, charakterystycznych dla życia ludzi publicznych.

Plakat_Tango_Prohibicja

Nasza korespondent miała okazję obejrzeć sztukę „Tango Prohibicja”, po której odbyło się spotkanie z aktorami i dyrektorką Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki Agnieszką Korytkowską-Mazur.

Plakat_Tango_Prohibicja_03

Podczas spotkania białostoccy artyści wyznali, że lubią przyjeżdżać na Białoruś, gdzie mają wielu przyjaciół, a publiczność jest niezwykle życzliwa i ciepła. Białostocczanom, podobnie jak innym gościom białoruskiej stolicy, podobają się w Mińsku idealnie wysprzątane ulice oraz gościnność mieszkańców.

Tango_Prohibicja_Minsk

Opowiadając o spektaklu „Tango Prohibicja”, Agnieszka Korytkowska-Mazur przyznała, że został stworzony z myślą o ludziach starszego pokolenia, którzy znają i lubią piosenki, które powstawały w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego. – Oczywiście chcemy tym spektaklem przybliżyć twórczość muzyczną z tamtych lat także mało znającej o przedwojennej Polsce współczesnej młodzieży – mówiła pani dyrektor. Akcja spektaklu „Tango Prohibicja” odbywa się na Sylwestra 1939 roku, roku kończącego blisko dwudziestoletni okres pokojowego życia w Polsce. Był to czas rozkwitu kabaretu i muzyki rozrywkowej, a jednocześnie czas, w którym ludzie już odczuwali zagrożenie, a więc starali się żyć każdą chwilą. Postacie, odtworzone w spektaklu przez aktorów, są postaciami historycznymi, którzy czując nadciągające zagrożenie, nie wiedzieli, czy będą mieli okazję spotkać się raz jeszcze, gdyż mogą najzwyczajniej stracić życie. – Warto szanować tych ludzi, ich dorobek i czas, w którym przyszło im żyć, gdyż kochali Polskę i sprawili, że my sięgając do pozostawionego przez nich dorobku możemy ją kochać przez wielkie „P” – mówiła podczas spotkania pani dyrektor.

Tango-Prohibicja_Teatr_Dramatyczny_w_Bialymstoku_Fot_Bartek_Warzecha-10

Spektakl „Tango Prohibicja” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot.: Bartek Warzecha

Tango-Prohibicja_Teatr_Dramatyczny_w_Bialymstoku_Fot_Bartek_Warzecha-23

Spektakl „Tango Prohibicja” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, fot.: Bartek Warzecha

Na spektaklu „Tango Prohibicja”, budzącym bodaj najgłębsze uczucia patriotyczne w Polakach, był obecny ambasador RP na Białorusi Leszek Szerepka z małżonką oraz wszyscy akredytowani w Mińsku dyplomaci polscy. Leszek Szerepka ku radości publiczności ogłosił, że między Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku, a Republikańskim Teatrem Dramaturgii Białoruskiej w Mińsku została podpisana umowa o współpracy. Oznacza to, że gościnne występy aktorów z Białegostoku w stolicy Białorusi i występy mińskich aktorów w stolicy Podlasia staną się regularne.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content