HomeKulturaMistyczna „Obecność” Piotra Januszkiewicza w galerii „Tyzenhauz”

Mistyczna „Obecność” Piotra Januszkiewicza w galerii „Tyzenhauz”

Wernisaż wystawy pt. „Obecność” autorstwa Piotra Januszkiewicza, działacza Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, odbył się 14 maja w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.

goscie_wernisazu

Goście wernisażu

Sam artysta nie był obecny na wernisażu, dając tym samym do zrozumienia, że to nie on, lecz postacie utrwalone na prezentowanych obrazach są głównymi bohaterami wystawy.

Podczas wernisażu na lutni grał znany grodzieński artysta Władimir Zacharow

Podczas wernisażu na lutni grał znany grodzieński artysta Władimir Zacharow

Goście wernisażu mieli okazję zanurzyć się w mistyczną atmosferę twórczości Piotra Januszkiewicza pod rozchodzące się pod sklepieniami galerii dźwięki lutni.

Z obrazów spoglądali na nich twarze należące do wróżek, księżniczek, księci, królów i innych postaci, które ze swojej wyobraźni przeniósł na płótno polski malarz z Grodna.

Na wernisaż kolegi do galerii „Tyzenhauza” przybyli między innymi członkowie Towarzystwa Plastyków Polskich. Współpracująca z polskimi malarzami historyk sztuki Marina Zagidulina przemówiła do zebranych, zaznaczając, iż tworzone przez Piotra Januszkiewicza obrazy charakteryzuje głęboka filozofia i mistycyzm.

Przemawia Marina Zagidulina

Przemawia Marina Zagidulina

Obraz pt. "Pieśń nad pieśniami"

Obraz pt. „Pieśń nad pieśniami”

Obraz pt. "Dobra wróżka"

Obraz pt. „Dobra wróżka”

Obraz pt. "Srebrny pierścionek"

Obraz pt. „Srebrny pierścionek”

– Obrazy te przyciągają uwagę – są bardzo emocjonalne, ale jednocześnie wyważone. Wszystko jest w nich przemyślane zarówno pod względem kompozycyjnym jak i kolorystycznym. Przypominają one starodawne freski zawierające nawarstwienia czasowe. Obrazy te jakby wynurzają się z głębi stuleci – mówiła Zagidulina.

Natalia Klimowicz, zdjęcia autorki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content