HomeSportSukces biegaczy „Sokoła” w Pułtusku

Sukces biegaczy „Sokoła” w Pułtusku

Dwa pierwsze miejsca, jeden drugi i jeden trzeci stopnie podium – taki jest dorobek 5-osobowej reprezentacji młodych biegaczy z Grodna, którzy wystartowali 12 maja w XII Międzynarodowych Biegach im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku.

Reprezentanci Polskiego Klubu Sportowego "Sokół" z Grodna:  Jerzy Saniukiewicz, Olga Czeszczewik, Diana Koleda, Aleksander Gławnicki i Aleksy Rymarczyk

Reprezentanci Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” z Grodna: Jerzy Saniukiewicz, Olga Czeszczewik, Diana Koleda, Aleksander Gławnicki i Aleksy Rymarczyk

W biegach, trasa których przebiegała ulicami Pułtuska w okolicy rynku, udział wzięło około 800 biegaczy z Polski, Litwy i Białorusi. Zawody odbyły się w kilku kategoriach wiekowych na kilku dystansach.

Aleksy Rymarczyk, po środku u góry na zdjęciu pamiątkowym z Ireną Szewińską - po środku w dolnym rzędzie

Aleksy Rymarczyk (po środku u góry) na zdjęciu pamiątkowym z Ireną Szewińską (po środku w dolnym rzędzie)

Najstarsi, mający 15 – 16 lat, zawodnicy ścigali się na dystansie 2000 metrów. W tej grupie wystartował wychowanek działającego przy Związku Polaków na Białorusi Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” z Grodna Aleksy Rymarczyk. W zaciętej rywalizacji z rówieśnikami z Polski i Litwy grodzieński zawodnik okazał się najszybszy i przekroczył linię mety jako pierwszy.

Na najwyższym stopniu podium Aleksander Gławnicki

Na najwyższym stopniu podium Aleksander Gławnicki

Najlepszy w biegu na 1400 metrów wśród czternastoletnich chłopców okazał się kolejny reprezentant „Sokoła” z Grodna Aleksander Gławnicki. Potrafił pokonać czterdziestu siedmiu rywali, razem z którymi opuścił linię startu.

Najmłodszy zawodnik grodzieńskiej reprezentacji Jerzy Saniukiewicz wystartował w biegu na 900 metrów i na mecie został sklasyfikowany w drugiej dziesiątce biegaczy.

Karolinie Sawko z Litwy udało się zwiększyć dystans od Olgi Czeszczewik przed samym finiszem

Karolinie Sawko z Litwy  udało się zwiększyć dystans od Olgi Czeszczewik tuż  przed metą

Olga Czeszczewik

Olga Czeszczewik

Niewiele zabrakło do zdobycia pierwszego miejsca 16-letniej grodniance Oldze Czeszczewik. Na dystansie 1400 metrów biegła ona ramię w ramię z Karoliną Sawko z Litwy, która przed linią mety potrafiła przyśpieszyć i wyprzedzić reprezentantkę „Sokoła” o 10 metrów.

Olga Czeszczewik (pierwsza od lewej) na drugim stopniu podium

Olga Czeszczewik (pierwsza od lewej) na drugim stopniu podium

O zwycięstwo, zajmując ostatecznie prestiżowe trzecie miejsce, walczyła na dystansie 700 metrów dziesięcioletnia grodnianka Diana Koleda.

– Udział w tych zawodach jest niezwykle ważny dla moich wychowanków – mówi nam trener grodzieńskiej reprezentacji biegaczy w Pułtusku Paweł Zarecki. Według niego, dla szkolnej młodzieży, trenującej lekką atletykę, udział w zawodach, którym patronuje trzykrotna mistrzyni olimpijska w tej dyscyplinie z Tokio, Meksyku i Montrealu – Irena Szewińska, niezapomnianym przeżyciem życiowym jest sam fakt spotkania legendy polskiej i światowej lekkiej atletyki. – A to, że zdobywcy miejsc na podium podczas dekoracji mogli usłyszeć słowa gratulacji z ust samej Pani Ireny jest dla nich może największym wyróżnieniem w życiu – dodaje trener polskich sportowców z Grodna.

Przemawia Irena Szewińska

Przemawia Irena Szewińska

Irena Szewińska, od dwunastu lat patronująca Międzynarodowym Biegom przełajowym swojego imienia, przemawiając do młodych sportowców nie kryła wzruszenia i oświadczyła, że każdy z około 800 uczestników zawodów, który dobiegł do mety niezależnie od zajętego miejsca, powinien czuć się zwycięzcą. Członkini Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, trzykrotna mistrzyni olimpijska chętnie rozdawała autografy młodym lekkoatletom, sprawiając, iż każdy z nich opuścił zawody z niezwykłą pamiątką.

Dwaj zwycięzcy z Grodna Aleksander Gławiński i Aleksy Rymarczyk

Dwaj zwycięzcy z Grodna Aleksander Gławiński i Aleksy Rymarczyk

Nagrody rzeczowe, w postaci tabletów, dla zdobywców pierwszych trzech miejsc w każdym z biegów ufundowało polskie przedstawicielstwo korporacji Samsung.

Znadniemna.pl, zdjęcia Paweł Zarecki

Skomentuj

Skip to content