HomeHistoriaRenowacja kwatery żołnierzy polskich w Ciereszkach

Renowacja kwatery żołnierzy polskich w Ciereszkach

Do renowacji grobów w kwaterze polskich żołnierzy, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku pod Hermanowiczami w rejonie szarkowszczyńskim obwodu witebskiego, przystąpiła w dniach 9-10 maja grupa wolontariuszy ze społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich”.

Kościół Przemienienia Pańskiego w Hermanowiczach

Kościół Przemienienia Pańskiego w Hermanowiczach

kosciol_Hermanowicze_1

Cmentarz, na którym znajduje się kwatera polskich żołnierzy, leży we wsi Ciereszki, należącej do parafii Przemienienia Pańskiego w Hermanowiczach. To właśnie w porozumieniu z proboszczem miejscowej parafii ks. Janem Pugaczowem i przy wsparciu wiernych grupa Polaków w składzie: Denis Krawczenko, Stefan Łopacki i Czesław Remizowicz – przystąpiła 9 maja do prac remontowych na cmentarzu w Ciereszkach. Prace poprzedziła Msza święta, odprawiona w miejscowym kościele w intencji żołnierzy poległych podczas II wojny światowej i ofiar cywilnych tej wojny.

Ks. proboszcz Jan Pugaczow, Stefan Łopacki i Czesław Remizowicz

Ks. proboszcz Jan Pugaczow, Stefan Łopacki i Czesław Remizowicz

Dzięki gościnności księdza proboszcza i miejscowych mieszkańców członkowie inicjatywy „Polacy na Kresach Wschodnich” mogli przenocować w Hermanowiczach, aby 10 maja wziąć udział w porannym niedzielnym nabożeństwie, podczas którego Stefan Łopacki na prośbę księdza proboszcza opowiedział wiernym parafii w Hermanowiczach o rozpoczętej przez inicjatywę „Polacy na Kresach Wschodnich” renowacji kwatery polskich żołnierzy na cmentarzu w Ciereszkach. Mówił też o współpracy zawiązanej przez społeczność „Polacy na Kresach Wschodnich» ze Związkiem Polaków na Białorusi. Tego samego dnia wolontariusze kontynuowali prace remontowe na cmentarzu.

Stefan Łopacki i Denis Krawczenko przystępują do prac remontowych w kwaterze polskich żołnierzy

Stefan Łopacki i Denis Krawczenko przystępują do prac remontowych w kwaterze polskich żołnierzy

Czeslaw_Remizowicz

Denis_Krawczenko

Denis_Krawczenko_1

Denis_Krawczenko_2

Lopacki

 

Remizowicz_Straz_Mogil

W ciągu dwóch dni przy wsparciu miejscowej ludności udało im się wyrównać poziom nagrobków i krzyży w kwaterze żołnierzy, a także podnieść i umocować przewrócone konstrukcje pomnikowe. Polacy pomalowali też w barwy biało-czerwone, stojący na terenie kwatery krzyż Straży Mogił Polskich.

 

pomnik_Jan_Kowalski

pomnik_Wojciech_Bernaciak

kwatera

Cmentarz we wsi Ciereszki koło Hermanowicz – kwatera polskich żołnierzy, poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

W najbliższym czasie wolontariusze inicjatywy „Polacy na Kresach Wschodnich” planują kontynuację prac renowacyjnych w kwaterze polskich żołnierzy, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej pod Hermanowiczami.

Znadniemna.pl na podstawie relacji społeczności „Polacy na Kresach Wschodnich”

Najnowsze komentarze

  • Będziemy mieli naszego – polskiego Prezydenta i mam nadzieję że skutecznie w waszej pracy pomoże. Mam też nadzieję że Polacy z Kraju razem z Wami takie działania będą czynić.

    Cześć Wam Panowie za Wasze serce i miłość do Ojczyzny.

    • Dziękuje za ciepłe i dobre słowa

  • Dzięki Panowie !

  • Witam. Mam na imie Antoni,50 lat.Mieszkam w Nowopolocku. Chcialbym wziac udzial w pomocyzagospodarowanie grobow wojskowych na terenie Wicebszczyny.Na razie!

Skomentuj

Skip to content