HomeSpołeczeństwoSpotkanie z działaczami inicjatywy „Polacy na Kresach Wschodnich”

Spotkanie z działaczami inicjatywy „Polacy na Kresach Wschodnich”

Delegacja Związku Polaków na Białorusi spotkała się we wtorek, 28 kwietnia, z przedstawicielami nowej polskiej inicjatywy „Polacy na Kresach Wschodnich”, powołanej przez Polaków, mieszkających w Witebsku, Mińsku i innych miejscowościach.

Spotkanie_delegacji_z_Grodna_z_Denisem_Krawczenko

Uczestnicy spotkania

W spotkaniu, które się odbyło w jednej z kawiarni przy trasie Grodno-Mińsk, z ramienia ZPB udział wzięli: przewodnicząca Rady Naczelnej organizacji Andżelika Borys, rzecznik prasowy i redaktor portalu Znadniemna.pl Andrzej Pisalnik oraz Marek Zaniewski, wiceprezes Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”. Inicjatywę „Polacy na Kresach Wschodnich” reprezentowali inicjatorzy jej powołania, między innymi Denis Krawczenko i Stefan Łapacki.

Podczas rozmowy Polacy, zrzeszeni w inicjatywie „Polacy na Kresach Wschodnich”, mieli okazję z pierwszych ust dowiedzieć się o działalności Związku Polaków na Białorusi. Opowiedzieli o projektach przedsięwzięć, od których chcą zacząć rozwijać własną niezależną działalność. A są to między innymi: projekt renowacji pomników na grobach polskich żołnierzy, pochowanych na cmentarzu w Hermanowiczach – rodzinnej wsi jednego z działaczy inicjatywy „Polacy na Kresach Wschodnich” oraz projekt upamiętnienia organisty jednego z kościołów Witebska, bestialsko zamordowanego przez oprawców z NKWD za wierność wierze katolickiej.

Spotkanie_delegacji_z_Grodna_z_Denisem_Krawczenko_pomnik

Stan obecny pomników na grobach polskich żołnierzy na cmentarzu w Hermanowiczach, fot.: „Polacy na Kresach Wschodnich”

Spotkanie_delegacji_z_Grodna_z_Denisem_Krawczenko_pomnik_01

Spotkanie_delegacji_z_Grodna_z_Denisem_Krawczenko_pomnik_02

Andżelika Borys zapewniła rodaków z Mińska i Witebska, iż mogą liczyć na wsparcie ze strony ZPB w realizacji planowanych przez nich przedsięwzięć. Dziękowała pomysłodawcom i organizatorom powołania inicjatywy „Polacy na Kresach Wschodnich” za chęć działalności na rzecz krzewienia polskości na Białorusi.

Na znak wdzięczności i uznania delegacja ZPB przekazała inicjatywie „Polacy na Kresach Wschodnich” wydania książkowe z arcydziełami polskiej literatury pięknej, a także książki o historii Polski oraz prasę wydawaną przez Związek Polaków na Białorusi.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content