HomeKultura„Malarstwo” Anny Reinert w Grodzieńskiej Sali Wystawowej

„Malarstwo” Anny Reinert w Grodzieńskiej Sali Wystawowej

Wystawa personalna polskiej malarki z Trójmiasta Anny Reinert pt. „Malarstwo” została otwarta 23 kwietnia w państwowej galerii Grodzieńska Sala Wystawowa. To dziewiąta wystawa polskich artystów-plastyków, zorganizowana w ramach współpracy grodzieńskiej placówki wystawowej z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie.

Wystawa_Anny_Rejnert_otwarcie

Gości wernisażu wystawy wita Iryna Silwanowicz, dyrektor Grodzieńskiej Sali Wystawowej

Twórczość Anny Reinert, która jest znaną i cenioną w Polsce malarką, zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień oraz zdolnym wykładowcą, po raz pierwszy jest wystawiana w Grodnie i na Białorusi. Obecny na wernisażu dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Zbigniew Buski tak opisał twórczość debiutującej na Białorusi artystki: „Anna Reinert jest malarką niezwykle ciekawą. Główny temat jej twórczości to – miasto, ale miasto nie takie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. W jej mieście nie ma chaosu współczesności, jest natomiast uporządkowanie i współgranie geometryczne rytmów i kolorów”.

Wystawa_Anny_Rejnert_publicznosc

Na otwarciu wystawy poza samą artystką i inicjatorem zaprezentowania jej twórczości grodnianom Zbigniewem Buskim był obecny przedstawiciel władz Grodna – Aleksander Wojtulanis z wydziału pracy ideologicznej Grodzieńskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego. Konsulat Generalny RP w Grodnie reprezentował konsul Zbigniew Pruchniak, a powitała gości wernisażu dyrektorka Grodzieńskiej Sali Wystawowej Iryna Silwanowicz.

Wystawa_Anny_Rejnert_Pilnik

Janina Pilnik, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB składa gratulacje Annie Reinert z okazji jej debiutanckiej wystawy na Białorusi

Anna Reinert urodziła się w Gdańsku w 1979 roku. Ukończyła wydział malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obroniła stopień naukowy doktora w zakresie sztuk pięknych. Poza malarstwem Anna Reinert studiował filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest czynnym nauczycielem akademickim, prowadzącym zajęcia z rysunku i malarstwa oraz z filozofii współczesnej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wystawa_Anny_Rejnert_obraz_widok_z_okna

Obraz „Widok z okna”

Artystka jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, między innymi – drugiej nagrody w konkursie Samsung Art Master (2004) i Nagrody Gazety Wyborczej w kategorii Sztuki Wizualne „Sztorm Roku”(2011).

Wystawa_Anny_Rejnert_obraz_pokoj

Obraz „Pokój”

Poza malarstwem na płótnie Anna Rejnert wykonuje ilustracje do publikacji w prasie masowej oraz maluje murale (dekoracyjne malarstwo ścienne).

Głównymi tematami w twórczości Anny Reinert są człowiek i przestrzeń, ale przede wszystkim – miejska przestrzeń publiczna.

Natalia Klimowicz, zdjęcia autorki

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content