HomeHistoriaDokonano renowacji tablic fundatorek kościoła św. Aleksego w Iwieńcu

Dokonano renowacji tablic fundatorek kościoła św. Aleksego w Iwieńcu

Fundatorem renowacji tablic ku czci kolatorek zabytkowego, wzniesionego w 1907 roku, neogotyckiego kościoła św. Aleksego w Iwieńcu jest krajoznawca, znany mecenas zabytków dziedzictwa polskiego na Białorusi i przyjaciel Związku Polaków na Białorusi Dionizy Sałasz.

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_tablica_03

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_tablica_05

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_tablica_02

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_tablica_01

Dionizy Sałasz opublikował w swoim blogu internetowym fotoreportaż z Iwieńca, w którym zaprezentował między innymi zdjęcia odnowionych tablic ku czci kolatorek świątyni – sióstr Aliny Tukałłowej oraz Elżbiety Kowerskiej z Plewaków.

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_01

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec

Fundator renowacji tablic pisze, że zawisły one w kruchcie kościoła św. Aleksego. Jedna z nich, upamiętniająca Alinę Tukałłową z Plewaków, jest wykonana z marmuru, a druga – ku czci Elżbiety Kowerskiej z Plewaków – z mosiądzu.

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_dzwon

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_dzwon_01

Kosciol_sw_Aleksego_Iwieniec_dzwon_02

Dionizy Sałasz publikuje też zdjęcia dzwonu, ufundowanego z ofiary generałowej Kowerskiej, czyli Elżbiety z Plewaków, małżonki członka sztabu generalnego Imperium Rosyjskiego – generała-lejtnanta inżynierii Edwarda Kowerskiego.

W swoim wpisie na blogu Dionizy Sałasz informuje, że mechanizm, uruchamiający dzwon jest obecnie nieczynny, gdyż ma zepsuty elektromagnes. „Może ktoś w Polsce może pomóc z wymianą elektromagnesu?” – pyta Dionizy Sałasz, zachęcając do zapoznania się z typem zepsutego elektromagnesu na filmiku wideo, zamieszczonym w fotoreportażu z kościoła św. Aleksego w Iwieńcu.

Fotoreportaż Dionizego Sałasza

Znadniemna.pl za salasz.livejournal.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content