HomeHistoria„Krew na Bruku. Grodno 1939” obejrzano w Makarowcach

„Krew na Bruku. Grodno 1939” obejrzano w Makarowcach

Członkowie Związku Polaków na Białorusi należący do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Makarowcach po nabożeństwie w Święto Miłosierdzia Bożego 12 kwietnia mieli okazję obejrzeć film dokumentalny o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku, nakręcony przez warszawską Fundację Joachima Lelewela i firmę producencką LunarSix przy wsparciu ZPB.

Makarowce_Pokaz_filmu_02

Nakręcony w ubiegłym roku dokument „Krew na bruku. Grodno 1939” został wyświetlony w salce katechetycznej przy kościele w Makarowcach dzięki uprzejmości miejscowego proboszcza ks. Pawła Białonosa.

Kapłan nie tylko umożliwił delegacji ZPB z Grodna, która przywiozła film, dostęp do pomieszczenia. Udostępnił także sprzęt, dzięki któremu działacze związkowi z Grodna mogli wyświetlić film, na który, w ramach prowadzonej przez ZPB zbiórki, mieszkańcy Makarowców, Poczobutów i okolicznych miejscowości uzbierali jedną z największych wśród oddziałów ZPB kwot pieniężnych.

Duże zainteresowanie filmem o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku wśród miejscowych mieszkańców tłumaczy się tym, że wielu z nich, bądź ich rodzice i dziadkowie, osobiście przeżyli skutki przyjścia na Kresy Północno-Wschodnie II Rzeczypospolitej tak zwanych „pierwszych Sowietów”.

Makarowce_Pokaz_filmu_01

Przemawia Witold Iwanowski

Dawali temu wyraz między innymi podczas prelekcji na temat tragedii ludności polskiej we wrześniu 1939 roku na polskich Kresach Wschodnich, którą wygłosił Witold Iwanowski, znakomity grodzieński krajoznawca i publicysta.

Makarowce_Pokaz_filmu

Mieczysław Jaśkiewicz dziękuje za przebycie na pokaz filmu

Za aktywny udział w pokazie filmu podziękował zgromadzonym, obecny na nim, prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Witam Państwo!

    A kiedy ten film juz w internecie mozna bede ogladac? Мoze kto moglby zalac ego na YouTube?
    No bo na zal nie mam mozliwosci inaczej go obejrzec.

    Dziekuje

Skomentuj

Skip to content