HomeHistoriaRuszyły przygotowania do prac nad filmem fabularnym o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

Ruszyły przygotowania do prac nad filmem fabularnym o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

Twórcy filmu dokumentalnego „Krew na bruku. Grodno 1939” szukają w Polsce miasta, które mogłoby „zagrać” Grodno w dużym filmie fabularnym o bohaterskiej obronie miasta przed Armią Czerwoną.

Napisał o tym, na stronie projektu Grodno1939 Piotr Kościński, prezes warszawskiej Fundacji Joachima Lelewela, będącej głównym, obok firmy LunarSix i Związku Polaków na Białorusi, producentem „Krwi na bruku…”
Prezes Fundacji Lelewela przypomniał, że od pomysłu nakręcenia 45-minutowego filmu z fabułą i aktorami zaczęła się realizacja dokumentu, który powstał w ubiegłym roku i z powodzeniem jest wyświetlany zarówno w Polsce, jak i na Białorusi.
„Krew na bruku. Grodno 1939” jest zaledwie namiastką tego, co planowali nakręcić producenci. Przed przystąpieniem do zdjęć „Krwi na bruku…”, powstał nawet scenariusz filmu fabularnego, w którym głównym bohaterem był młody porucznik Stefan Jaworski, docierający ze swoimi żołnierzami do Grodna i dołączający do obrońców miasta przed atakiem Sowietów. Jako główną bohaterkę scenarzyści wymyślili wówczas przyjaciółkę porucznika Jaworskiego z lat dziecinnych, studentkę medycyny Anię. W filmie mieli się pojawić także sceny z dowodzącym obroną Grodna majorem Benedyktem Serafinem, organizującym ją wiceprezydentem Romanem Sawickim oraz scena najbardziej tragiczna, prezentująca mękę i śmierć przywiązanego do pancerza czołgu trzynastoletniego Tadzika Jasińskiego – który stał się symbolem patriotyzmu obrońców Grodna, ich ofiary, złożonej w imię rodzinnego miasta oraz okrucieństwa sowieckiego najeźdźcy.

butelki_z_benzyną_str

Scena z filmu „Krew na bruku. Grodno 1939” (kliknij na obrazek, żeby zobaczyć wideo), fot.: LunarSix

Nakręcenie filmu na podstawie powyższego scenariusza nie okazało się możliwe, gdyż pomysłodawcom przedsięwzięcia nie udało się pozyskać wystarczających na jego realizację funduszy. Nie powiodło się, niestety, znalezienie „bardzo dużych” sponsorów instytucjonalnych, a środków zgromadzonych dzięki ofiarności mniejszych instytucji, między innymi Muzeum II Wojny Światowej, Fundacji BZ WBK i innych oraz ludzi dobrej woli wystarczyło jedynie na nakręcenie około 20-minutowego dokumentu z elementami inscenizacji. Przy czym większość zaangażowanych w produkcję filmu ludzi pracowało nieodpłatnie bądź za symboliczne wynagrodzenie.

Trudne warunki, w jakich powstawał dokument „Krew na bruku. Grodno 1939”, nie zniechęciły Fundacji Joachima Lelewela i firmy producenckiej LunarSix do pomysłu upamiętnienia bohaterstwa mieszkańców polskiego Grodna we wrześniu 1939 roku poprzez nakręcenie dużego filmu fabularnego.

Zaczęły się już prace nad powstaniem scenariusza dużego filmu, którego jedną z głównych postaci będzie oczywiście Tadzik Jasiński, pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego we wrześniu 2009 roku Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za wykazane bohaterstwo podczas obrony Grodna we wrześniu 1939 roku.

Zanim znajdą się „bardzo duży” sponsorzy instytucjonalni, chcący wesprzeć projekt, którego realizacja bez naprawdę dużych środków byłaby niemożliwa, Fundacja Joachima Lelewela rozwija projekt Grodno1939, mający na celu zgromadzenie jak największej ilości informacji o walce ludności polskiej z Sowietami we wrześniu 1939 roku na północno-wschodnich obszarach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach projektu Grodno1939 Fundacja Lelewela zachęca do wysyłania e-maili na adres: [email protected]. Z myślą o przyszłym filmie fabularnym o obronie Grodna we wrześniu 1939 roku Fundacja zachęca do zgłaszania propozycji: jakie miasto polskie mogłoby „zagrać” w tym filmie Grodno. Chodzi o miasto, w którym zachowały się w niezmienionym, bądź nieznacznie zmienionym, kształcie uliczki, oddające klimat przedwojennego polskiego miasta.

Związek Polaków na Białorusi oraz portal Znadniemna.pl, wspierający wysiłki Fundacji Joachima Lelewela i firmy producenckiej LunarSix czynione w celu upamiętnienia obrońców polskiego Grodna i Kresów Północno-Wschodnich II RP, dołączają się do apelu naszych przyjaciół i partnerów, zachęcając swoich Czytelników, zainteresowanych tym tematem, do kontaktowania się z Fundacją Joachima Lelewela bezpośrednio , bądź za pośrednictwem redakcji naszego portalu.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Z chęcią obejrzę 🙂 Dziadki i Mama nie za bardzo chcieli opowiadać o tych latach spędzonych w Grodnie – po 45 musieli jak większość wyjechać albo zostać obywatelami CCCP

Skomentuj

Skip to content