KONTAKT

e-mail do ZPB: [email protected]

e-mail do redakcji: [email protected]

Najnowsze komentarze

 • bardzo wazna uwaga. jestescie piekna strona i olbrzymia praca ale czy mozecie opracowac rowniez w j. angielskim?
  Please

 • Szanowni Państwo,

  Z przykrością przyjęłam wiadomość o śmierci Aleksandra Siemionowa. Przez wiele lat wysyłałam mu polskie czasopisma. Proszę o informację, czy teraz też ktoś zajmuje się taką działalnością. Jeżeli tak, proszę o podanie adresu, na który mogę nadać przesyłkę.

  Informacji o panie Aleksandrze szukałam, chcąc go spytać o opinię w pewnej sprawie. W obecnej sytuacji pozwalam sobie zwrócić się z tym do Państwa.

  Jestem profesorem matematyki i od czasu do czasu piszę recenzje artykułów naukowych. Poproszono mnie teraz o zrecenzowanie artykułu wydanego przez 'Trudy Instituta matematiki’ Narodowej Akdemii Nauk Białorusi. W pierwszej chwili chciałam odmówić w ramach protestu przeciwko wojnie, jednak pomyślałam, że w ten sposób mogę odmówić przysługi komuś, kto przeciwko tej wojnie protestuje albo przynajmniej chciałby. Jeśli możliwe, proszę o informację, kim są autorzy artykułu E.A. Rovba i P.G. Poceiko z Grodzieńskiego Państwowego Uniwersytetu imienia Janki Kupaly.

  Rozumiem, że jest to specyficzna prośba i że być może nie będą mogli Państwo się w tej kwestii wypowiedzieć. Jeśli nie otrzymam żadnej odpowiedzi, odmówię napisania recenzji.

  Z wyrazami szacunku,
  Ilona Iglewska-Nowak
  Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

 • Dzien dobry, w roku 2010 bylismy WE wsi Bogdany, gdyz moj dziadek walczyl z Ponirym. Mam nagranie mieszkanki wsi( twierdzi, ze byla naocznym swiadkiem smierci Ponirego). Z jej przekazu historia ta wygladala inaczej. Jesli bylby Pan zainteresowany nagraniem, prosze o Kontakt.

 • Szanowni Państwo
  Od 1 lipca Białoruś wprowadza ruch bezwizowy dla Polaków. Czy Państwo możecie być pomocni w zorganizowaniu tygodniowego pobytu (Grodno, Mir, Narecz, Nowogródek, no i oczywiście Mińsk, Lida i jeszcze jakieś inne interesujące miejsca)? Mam na myśli nie tylko noclegi, ale równiez jakieś informacje o najlepszym przemieszczaniu sie po kraju. Nie wiemy z żoną, czy wziąć samochód z Polski, czy może raczej korzystać z komunikacji miejscowej, czy też może wynająć samochód na miejscu. Proszę o odpowiedź.

 • Dzień dobry,

  pilnie poszukuję kontaktu z organizacjami polskimi na Białorusi, szczególnie w Nowogródku lub Nowojelni. Jestem artystką wizualną i akademiczką, która planuje wyjazd na Białoruś już w sierpniu br. w celu realizacji części projektu artystyczno-naukowego dotyczącego korzeni rodzinnych i współczesnej teorii obrazu. Będę ogromnie wdzięczna za pilny kontakt zwrotny w celu ustalenia, do kogo można się zgłosić o wsparcie podczas pobytu.

  Mój numer: 796-293-787

 • Dzień dobry! Jestem Julia Osipowa, mam kartę Polaka,l. Mój mąż jest katolikiem, jego praprababka jest Polką.
  Chcielibyśmy uczestniczyć w działaniach Związku Polaków na Białorusi.
  Wszystkiego najlepszego

 • Dzień dobry! Jestem Julia Osipowa, mam kartę Polaka, mój mąż jest katolikiem, jego praprababka jest Polką.
  Chcielibyśmy uczestniczyć w działaniach Związku Polaków na Białorusi

 • Witam serdecznie,

  Zwracam się z prośbą o wykorzystanie zdjęć z Państwa portalu.
  Zdjęcia oczywiście podpiszemy źródłem:

  https://glosznadniemna.pl/57776/pilne-otrzymalismy-pierwsze-zdjecia-rejestrujace-zbrodnie-lukaszystow-w-surkontach/

  Pozdrowienia,


  Daniel Bandura

  Producent

  Fakty TVN

  • Dzień dobry, proszę o podanie źródła tych zdjęć, czyli portal Znadniemna.pl. Pozdrawiam!

 • Witam,
  Nazywam się Euhenia Preblahina. Moi pradziadkowie byli Polakami, mam dokumenty. W Białymstoku powiedzieli mi, że wydajecie zaświadczenie. Co należy w tym celu zrobić?

 • Piszę do Ciebie z prośbą
  Jedną z form uzyskania Karty Polaka jest rekomendacja od Społeczności Polaków oraz udział w życiu kulturalnym Polski za granicą

 • Witam/ Odwołaj się do ciebie
  Jednym z powodów uzyskania Karty Polaka są rekomendacje Związku Polaków oraz udział w życiu kulturalnym.
  Chcę wyrobić kartę Polaka, szukam danych, że moi dziadkowie byli Polakami. Ale zwracam się też do Ciebie.
  Nie wiem jak mam uczestniczyć w tym trudnym czasie.
  Ale chętnie pozostanę z Wami w kontakcie i jeśli to możliwe, wezmę udział.
  Rekonstruuję również dom zbudowany w 1890 roku w Brześciu, który wybudowała rodzina żydowska, która później przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, a krewni mieszkają obecnie w Polsce.
  Odzwierciedleniem całej historii będzie foyer domu, z fotografiami „Czasu Polskiego”.
  Zawsze chętnie nawiążę kontakt i komunikację

 • Dzień dobry! Proszę bardzo podać informacje o kursach języka polskiego w Mińsku warunkach ZPB

 • Здравствуйте! Меня зовут Кирилл. Я родился в России но мои предки из Лунинецкого повята Полесского воеводства. Всё мое детство прошло там же. Моя прабабушка и прадедушка разговаривали на польском языке, и пытались меня воспитать в польской культуре. В детстве я не придавал этому значения. С возрастом я стал ощущать себя частью польского народа, и уже больше года я живу на родине предков в Брестской области, учу польский и беларуский языки и очень хотел бы пообщаться с беларускими поляками, ближе познакомиться с культурой, обычаями. Возможно, я мог быть как-то полезен польской общине. Заранее благодарен за ответ

 • Witam
  Moja mama Jadwiga Jaśkiewicz i cała jej rodzina urodziła się w miejscowości Jaśkiewicze k Indury. Mama z siostrą i bratem oraz swoją mamą wyjechali po wojnie do Polski.
  Prezes Zwiazku Polaków na Białorusi Pan Mieczysław Jąśkiewicz urodził się i mieszkał w Indurze niedalo od miejscowosci Jaśkiewicze. Mam prośbę o informację o informacje o rodzinie Jaśkiewicz, która mieszkała w miejscowości Jaśkiewicze i w okolicach. Jakie powiązanie ma wieś Jaśkiewicze z rodziną Jaśkiewicz.

 • Dzeń dobry, w jaki sposób można dołączyć do związku?

 • Witam, nazywam się Rodrigo Martin Lewicki, mój dziadek miał na imię Stanisław Lewicki, urodził się w Bojarach Sate Juchy 28 marca 1903 roku. Syn Jan Lewicki i Helena Siensue. Chcę uzyskać obywatelstwo polskie i potrzebuję tylko metrykę urodzenia Stanisława, mojego dziadka. Czy możecie mi doradzić jak go zdobyć? Wszelkie informacje są bardzo pomocne.

 • Witam serdecznie.
  Mam pytanie-może jest ktoś, kto chciałby podjąć się opieki nad moją Mamą. Praca w Polsce okolice Poznania. Praca ta polegałaby głównie na dotrzymywaniu towarzystwa, podopieczna jest osobą miłą, spokojną, mobilną, warunki mieszkaniowe bardzo dobre.
  Proszę o kontakt

  Pozdrawiam.

 • Szanowni państwo!
  Witam z Mińsku. Nazywam się Anastazja Ptaszyńska. Mam białoruskie obywatelstwo, ale jestem Polką z narodowości. Piszę po polsku nie bardzo dobrze, ale mam duże pragnienie poprawić język, dla tego  z góry przepraszam za wszelkie błędy gramatycznie.
  Jestem bardzo zainteresowana w korzeni mojej rodziny, a wszystkie drogi prowadzą do Polski!
  Moje krewny brali udział w walkach za niepodległość Polski, w I powstanie Śląskim, w czasach Perwszej i Drugej Światowej wojny… Brat mojego pradziadka Bolesław Taurogiński był w swoim czasie głównym archiwista Radziwiłłów, a w latach 1945-1950 – Dyrektorem Archiwum w Szczecinie.
  Już słyszałam o związku Polaków na Białorusi, chciałabym być częścią tej społeczności. To będę bardzo dla mnie honorowo!

  To jest bardzo dla mnie ważne, ponieważ Polska jest głęboko w moim sercu, w mojej krwi i jestem z tego dumna. Ten fakt nikt nie może wyżyć z historii mojej rodziny!

  Z tego mam duże pragnienie przydawać się, udzielać wszelkiej pomocy, żeby Polska istniała tutaj, na Białorusi, ponieważ bardzo duże ludzi, mieszkający tutaj, ma polskie pochodzenie, ma polskie korzenie.

  Będę czekać na odpowiedź!

  Z poważaniem,
  Anastazja Ptaszyńska (Taurogińska)
  +375 33 381 25 00
  [email protected]

 • Dzień dobry!

  Jestem Polką z Warszawy. Moi rodzice urodzili się jako Polacy, katolicy na obecnej Ukrainie. Mama w Stanisławowie a tato we Lwowie.

  Szukam Polki z Kresów, która zechciałaby pomóc mi w opiece nad moimi Rodzicami. Mama Alicja (86 lat) jest już leżąca, sparaliżowana po udarze mózgu. Tato (88 lat) chodzący. Ja mieszkam z Rodzicami, pracuję jako tłumacz języka francuskiego i jestem osobą konsekrowaną (instytut świecki). Praca od marca 2024 z zamieszkaniem (własny pokój, kuchnia i łazienka wspólne) w Warszawie, mały domek z ogródkiem w spokojnej dzielnicy na obrzeżach miasta. Warunki do uzgodnienia. Wykształcenie pielęgniarskie nie jest konieczne.

  Z poważaniem,
  Lilla Danilecka

  Kontakt Viber lub WhatsApp
  tel. +48 782 127 588

Skomentuj

Skip to content