HomeHistoriaUczczono 70. rocznicę tragedii piaskowskiej

Uczczono 70. rocznicę tragedii piaskowskiej

Mszą świętą w kościele parafialnym w Raduniu rozpoczęły się uroczystości żałobne z okazji 70. rocznicy tzw. tragedii piaskowskiej – dokonanego podstępem przez NKWD w połowie marca 1945 roku mordu na blisko 40 żołnierzach oddziału partyzanckiego kpr. Franciszka Weremowicza „Kuny” oraz ponad 20 mieszkańcach wsi Piaskowce, którzy przyjęli polskich partyzantów na nocleg.

Tragedia_w_Piaskowcach_012

Wyjazd na groby ofiar tragedii piaskowskiej Polaków z Grodna oraz delegacji Konsulatu Generalnego RP w Grodnie zorganizował Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej przy Związku Polaków na Białorusi.

Po Mszy świętej, koncelebrowanej przez proboszcza parafii w Raduniu ks. Witolda Łozowickiego, prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej Józef Porzecki poprosił obecnych na nabożeństwie raduńskich Polaków, delegację działaczy ZPB z Grodna, na czele z prezesem organizacji Mieczysławem Jaśkiewiczem, oraz przedstawicieli polskiej placówki konsularnej w Grodnie – konsul Emilię Słomkę i konsula Zbigniewa Pruchniaka o udanie się na cmentarz w Raduniu, gdzie spoczywają prochy niektórych ofiar tragedii piaskowskiej.

Tragedia_w_Piaskowcach_010

Raduń. Zbiorowa mogiła żołnierzy AK z oddziału Franciszka Weramowicza „Kuny”Tragedia_w_Piaskowcach_011

Po modlitwie na raduńskim cmentarzu przybyli z Grodna Polacy w towarzystwie miejscowych mieszkańców modlili się przy kolejnych miejscach pochówku ofiar tragedii Piaskowskiej – w Lipkuńcach, Zabłociu, Dajnowie oraz samych Piaskowcach, w których doszło 70 lat temu do bestialskiego mordu.

Tragedia_w_Piaskowcach_08

Raduń. Mogiła żołnierzy AK B. Winczo i J. Górskiego. Pochodzili z Rukańców, należeli do siatki konspiracyjnej AK oddziału „Kuny”. Zostali zamordowani przez GO NKWD 13 marca 1945 r. Antoni Karniło, mieszkaniec Radunia opowiada: Obaj zostali zamordowani między wsiami Rukańce a Lipkuńce. U brata mojej mamy Benedykta Winczo było na ciele 12 kłutych ran. Pochowani zostali w Lipkuńcach. Po ekshumacji, ponieważ mieli likwidować tam cmentarz, szczątki przeniesiono na cmentarz w Raduniu.

Tragedia_w_Piaskowcach_09

Tragedia Piaskowska zdarzyła się w dniach 12 – 13 marca 1945 roku, kiedy podszywająca się pod antyradziecki oddział partyzancki grupa specjalna NKWD, po zawiązaniu współpracy z oddziałem kpr. Franciszka Weremowicza „Kuny”, w nocy wymordowała śpiących polskich żołnierzy oraz cywilów, którzy dali im nocleg. Według niektórych badaczy historii ziemi raduńskiej zwłoki zamordowanych w Piaskowcach Polaków Sowieci zawieźli na raduński rynek i wyłożyli na pokaz, aby zastraszyć miejscową ludność i złamać w niej ducha antysowieckiego oporu.

Tragedia_w_Piaskowcach_07

Lipkuńce. Cmentarz. Miejsce spoczynku żołnierzy AK. Według ustaleń Piotra Kuźmicza ze wsi Kunieje na starym wiejskim cmentarzu pochowani są żołnierze AK… Stanisław Grermza, Michał Gremza, Kazimierz Gremza, Julian Michnoić z Lipkuńców, Stanisław Górski z Rukańców. Należeli oni do siatki konspiracyjnej AK oddziału Franciszka Weramowicza „Kuny”. Zostali pomordowani 13 marca 1945 r. przez Grupę Operacyjną NKWD w trakcie operacji Piaskowskiej.

Tragedia_w_Piaskowcach_06

Zabłocie. Mogiła żołnierza AK J. Misiukiewicza.

 

Tragedia_w_Piaskowcach_05

Tragedia_w_Piaskowcach_04

Zabłocie. Mogiła żołnierza AK. S.Straczyńskiego

Tragedia_w_Piaskowcach_03

Mogiła łaczniczki AK Zofii Nowickiej z domu Misiuro. Pochodziła ze wsi Osipowce. Należała do oddziału Pawła Klukiewicza. Zginęła koło wsi Kunieje zastrzelona przez NKWD (po 1945 r.)

Tragedia_w_Piaskowcach_02

Tragedia_w_Piaskowcach_01

Piaskowce. Upamiętnienie poległych w Piaskowcach i okolicy.

Miejscowa ludność, w hołdzie ofiarom NKWD ułożyła piosenkę, śpiewaną do dzisiaj przez starszych mieszkańców Radunia i okolic pt. „Szumi piaskowski las…”.

Tragedia_w_Piaskowcach

Grażyna Abramienko z Radunia

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content