HomeKultura„Biblijne historie”, znaczkami ilustrowane

„Biblijne historie”, znaczkami ilustrowane

Niezwykłą wystawę filatelistyczną pt. „Biblijne historie” stworzył prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Łunnie (rejon mostowski) Leon Karpowicz.

Leon_Karpowicz_portret

Leon Karpowicz

Wystawa, składająca się z 80 arkuszy formatu A4, zawiera znaczki pocztowe, koperty i inne walory filatelistyczne z różnych krajów świata z ilustracjami, obrazującymi dzieje opisane w Starym i Nowym Testamencie.

Leon_Karpowicz_wystawa_01

Na przykład na arkuszu, poświęconym śmierci, wniebowstąpieniu i koronacji Najświętszej Maryi Panny jest zamieszczonych 10 znaczków i jeden blok znaczkowy z dziewięciu krajów świata. Na prezentowanych w tej części wystawy znaczkach upamiętniono dzieła wybitnych artystów, wśród których można są między innymi Rafael Santi, Bartolome Esteban Murillo czy El Greco. Na tym arkuszu można podziwiać także jeden z największych na świecie znaczków pocztowych, wydany przez Pocztę Polską w 1960 roku znaczek z Ołtarzem Wita Stwosza, przedstawiający centralną część arcydzieła z kościoła Mariackiego w Krakowie.

Leon_Karpowicz_wystawa

Scenę ze Starego Testamentu z wizerunkiem Arki Noego i udających się na nią zwierząt możemy podziwiać na arkuszu z walorami filatelistycznymi Poczty Liberii.

Niezwykle ciekawie prezentuje się część wystawy, poświęcona Zmartwychwstaniu Pańskiemu, gdyż widać na niej, jak artyści z różnych epok i kultur wyobrażali sobie wydarzenie, stanowiące fundament wiary chrześcijańskiej.

Leon_Karpowicz_wystawa_02

Wystawa Leona Karpowicza gościła już w różnych miastach Polski i Białorusi. Działacz ZPB z Łunny jest otwarty na kolejne propozycje eksponowania jego zbiorów filatelistycznych, gotów jest osobiście towarzyszyć wystawie i odpowiadać na pytania zwiedzających ekspozycję.

Skontaktować się z kolekcjonerem można drogą e-mailową: [email protected]

Natalia Ganiec z Łunny

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content