HomeReligiaKościół na Białorusi wdzięczny za wizytę kardynała Parolina

Kościół na Białorusi wdzięczny za wizytę kardynała Parolina

Cztery dni trwała wizyta watykańskiego sekretarza stanu na Białorusi (12-15 marca). Kard. Pietro Parolin odbył szereg spotkań na wysokim szczeblu z władzami tego kraju. Podczas pobytu w Mińsku wziął też udział w ogólnokrajowym wielkopostnym czuwaniu młodzieży, na które przybyło ponad tysiąc osób. Młodzi powitali go słowami: „Białoruś oczekuje Papieża” i „Bóg żyje na Białorusi!”.

Wizyta_kardynala_Parolina

Białoruski Kościół liczy, że podróż kardynała sekretarza stanu zaowocuje wzrostem wiary i otworzy drogę do wizyty w tym kraju Papieża Franciszka.

Mówi przewodniczący białoruskiego episkopatu bp Aleksander Kaszkiewicz:
„Kościół katolicki na Białorusi jest bardzo wdzięczny za to, że w tych dniach odbyła się wizyta watykańskiego sekretarza stanu. To najbliższy współpracownik Ojca Świętego. Przyjechał z wielką misją i – jak sam powiedział – to tak jakby torował drogę dla Papieża Franciszka. Przyjechał, by bliżej zapoznać się z działalnością Kościoła katolickiego, który – jak wiadomo – przez wiele dziesięcioleci bardzo wycierpiał, a dziś powoli odradza się. Patrzymy na to z wielką nadzieją i modlimy się, by wiara – szczególnie w młodym pokoleniu – rosła, rozwijała się i promieniowała na innych. Jeśli chodzi o kraje byłego Związku Radzieckiego, to Białorusi Papież jeszcze dotąd nie odwiedził, ale z wielką nadzieją modlimy się o to i oczekujemy na przyjazd Ojca Świętego” – powiedział bp Kaszkiewicz.

W czasie czuwania z młodzieżą kard. Parolin zaznaczył, że naród białoruski jest znany ze swojej życzliwości i pokory. Zachęcał młodzież, by pozostawała wierna wartościom. „Powinniście wybrać, tak jak kiedyś lud Izraela wybrał Boga, a nie jakichś idoli. Od odpowiedzi zależy wasza przyszłość i przyszłość waszego kraju – mówił watykański hierarcha. – Tylko ludzie, którzy wierzą w wysokie wartości i chcą je osiągnąć, są prawdziwy obywatelami i dopomagają swojemu krajowi iść do przodu, do lepszej stabilnej przyszłości”.

W ostatnim dniu swojej wizyty przedstawiciel Stolicy Apostolskiej spotkał się z wiernymi w mińskiej archikatedrze, gdzie przewodniczył Mszy z udziałem dzieci ze wszystkich katolickich parafii stolicy. W kazaniu kard. Parolin zaznaczył, że dzieci to najcenniejsze z wszystkiego co mamy. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej obiecał modlitwę w intencji wszystkich dzieci Białorusi, by bezpiecznie budowały swoją przyszłość z nadzieją i miały odwagę żyć do końca bez obawy o wewnętrzną pustkę. „Niech Bóg będzie zawsze ich siłą, a one niech swoją obecnością ożywiają Kościół i tworzą naród wolnych, uczciwych, zaangażowanych i pełnych entuzjazmu ludzi”– zaznaczył hierarcha.

Oficjalna wizyta kard. Parolina zakończyła się 15 marca br. Białoruś oczekuje owoców tej drugiej z kolei w jej współczesnej historii wizyty watykańskiego sekretarza stanu. Ma nadzieję, że zaowocuje ona wzrostem wiary w Kościele katolickim i umocnieniem stosunków białorusko-watykańskich.

Znadniemna.pl za pl.radiovaticana.va/ks. Jerzy Martinowicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content