HomeSpołeczeństwoRada Naczelna ZPB zaplanowała działalność organizacji na 2015 rok

Rada Naczelna ZPB zaplanowała działalność organizacji na 2015 rok

Plan pracy Związku Polaków na Białorusi na 2015 rok zatwierdziła w sobotę, 14 marca, na swoim pierwszym posiedzeniu w tym roku Rada Naczelna organizacji. Na wniosek prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza członkowie Rady zatwierdzili też nowy skład Zarządu Głównego, który zamiast siedmiu liczy obecnie dziewięć osób.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Andzelika_Borys_02

Przemawia przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys

Ogólny zarys kierunków działalności ZPB na rok 2015 przedstawił prezes organizacji Mieczysław Jaśkiewicz.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Mieczyslaw_Jaskiewicz_01

Mówiąc o planowanych na ten rok wyborach prezesów w poszczególnych oddziałach organizacji Mieczysław Jaśkiewicz poprosił działaczy, aby głosując na prezesów oceniali przede wszystkim zdolność kandydatów stawiać czoło presji ze strony władz i służb specjalnych Białorusi, gdyż ZPB wciąż działa w warunkach nieuznawania organizacji przez władze białoruskie.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Mieczyslaw_Jaskiewicz_03

Mieczysław Jaśkiewicz, prezes ZPB

Po prezesie ZPB głos zabrała przewodnicząca Rady Naczelnej Andżelika Borys. Przypomniała ona, iż na ten rok przypada dużo ważnych rocznic i przedsięwzięć, do których organizacja powinna się przygotować. Już w dniach 18-19 kwietnia w Warszawie, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” odbędzie się szereg przedsięwzięć, poświęconych 10-leciu działalności ZPB w warunkach nieuznawania demokratycznie wybranego kierownictwa organizacji przez władze Białorusi. W ramach warszawskich obchodów zaplanowana jest między innymi duża wystawa fotograficzna, przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z życia organizacji w ostatnim dziesięcioleciu. Odbędzie się też koncert zespołów artystycznych, działających przy Związku Polaków na Białorusi oraz panel dyskusyjny na temat walki Polaków na Białorusi o swoją tożsamość i niezależność.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Andzelika_Borys_01

2015 rok jest też rokiem smutnych rocznic związanych z Katyniem. W kwietniu mija pięć lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło dużo przyjaciół Polaków na Białorusi na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem pokrywa się w czasie z 75. rocznicą jednej z największych zbrodni ludobójstwa, popełnionych na Polakach przez reżim stalinowski – zbrodni katyńskiej. – Związek Polaków powinien godnie uczcić pamięć ofiar obu tragedii i tych, poległych 75 lat temu, i tych, którzy zginęli przed pięcioma laty – mówiła przewodnicząca Rady Naczelnej.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_01

Andżelika Borys zaznaczyła, że w tym roku 2 kwietnia minie dziesięć lat od chwili śmierci naszego Wielkiego Rodaka – dzisiaj już świętego – Jana Pawła II. – Na listopad przypadnie okrągła 160. rocznica śmierci wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, którą ZPB powinien uczcić całym szeregiem przedsięwzięć oświatowych i kulturalnych – podkreśliła Borys, prosząc członków Rady Naczelnej o zgłaszanie projektów przedsięwzięć, które można by było zorganizować w związku z rocznicą śmierci Wieszcza.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Helena_Marczukiewicz

Przemawia Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku

W tym roku ZPB organizuje też szereg przedsięwzięć oświatowych, zarówno w skali Białorusi, jak i międzynarodowej. Andżelika Borys we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” współorganizuje zaplanowaną na czerwiec w Grodnie międzynarodową konferencję oświatową, na którą mają przybyć polonijni działacze oświatowi z całego świata.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Weronika_Sebastianowicz

Przemawia kpt Weronika Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej

Po omówieniu planów na 2015 rok z wnioskiem o zmianę składu Zarządu Głównego wystąpił do Rady Naczelnej prezes Mieczysław Jaśkiewicz. Wytłumaczył on, że Zarząd Główny, liczący dotąd siedem osób, miał stały problem z obecnością na swoich posiedzeniach dwóch członków – Anżeliki Orechwo i Renaty Dziemiańczuk, niepojawiających się także na posiedzeniach Rady Naczelnej ZPB. W celu usprawnienia pracy Zarządu Głównego Mieczysław Jaśkiewicz zaproponował poszerzyć jego skład o dwie osoby i wprowadzić do Zarządu Głównego ZPB działaczkę organizacji od początków jej istnienia Irenę Kułakowską oraz rzecznika ZPB Andrzeja Pisalnika. Rada Naczelna jednogłośnie poparła propozycję prezesa, zatwierdzając dziewięcioosobowy Zarząd Główny ZPB z nowymi członkami.

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Glosowanie

Głosowanie

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_ksieza

Ks. Witalis Myszona z Lelczyc, ks. Aleksander Szemet, kapelan ZPB oraz przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys

Posiedzenie_Rady_Naczelnej_2015_Rota

Po zakończeniu obrad działacze tradycyjnie zaśpiewali „Rotę” –  hymn Związku Polaków na Białorusi

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content