Plan pracy Związku Polaków na Białorusi na 2015 rok zatwierdziła w sobotę, 14 marca, na swoim pierwszym posiedzeniu w tym roku Rada Naczelna organizacji. Na wniosek prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza członkowie Rady zatwierdzili też nowy skład Zarządu Głównego, który zamiast siedmiu liczy obecnie dziewięć osób.
Ogólny zarys kierunków działalności ZPB na rok 2015 przedstawił prezes organizacji Mieczysław Jaśkiewicz.
Mówiąc o planowanych na ten rok wyborach prezesów w poszczególnych oddziałach organizacji Mieczysław Jaśkiewicz poprosił działaczy, aby głosując na prezesów oceniali przede wszystkim zdolność kandydatów stawiać czoło presji ze strony władz i służb specjalnych Białorusi, gdyż ZPB wciąż działa w warunkach nieuznawania organizacji przez władze białoruskie.
Po prezesie ZPB głos zabrała przewodnicząca Rady Naczelnej Andżelika Borys. Przypomniała ona, iż na ten rok przypada dużo ważnych rocznic i przedsięwzięć, do których organizacja powinna się przygotować. Już w dniach 18-19 kwietnia w Warszawie, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” odbędzie się szereg przedsięwzięć, poświęconych 10-leciu działalności ZPB w warunkach nieuznawania demokratycznie wybranego kierownictwa organizacji przez władze Białorusi. W ramach warszawskich obchodów zaplanowana jest między innymi duża wystawa fotograficzna, przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z życia organizacji w ostatnim dziesięcioleciu. Odbędzie się też koncert zespołów artystycznych, działających przy Związku Polaków na Białorusi oraz panel dyskusyjny na temat walki Polaków na Białorusi o swoją tożsamość i niezależność.
2015 rok jest też rokiem smutnych rocznic związanych z Katyniem. W kwietniu mija pięć lat od katastrofy smoleńskiej, w której zginęło dużo przyjaciół Polaków na Białorusi na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem pokrywa się w czasie z 75. rocznicą jednej z największych zbrodni ludobójstwa, popełnionych na Polakach przez reżim stalinowski – zbrodni katyńskiej. – Związek Polaków powinien godnie uczcić pamięć ofiar obu tragedii i tych, poległych 75 lat temu, i tych, którzy zginęli przed pięcioma laty – mówiła przewodnicząca Rady Naczelnej.
Andżelika Borys zaznaczyła, że w tym roku 2 kwietnia minie dziesięć lat od chwili śmierci naszego Wielkiego Rodaka – dzisiaj już świętego – Jana Pawła II. – Na listopad przypadnie okrągła 160. rocznica śmierci wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, którą ZPB powinien uczcić całym szeregiem przedsięwzięć oświatowych i kulturalnych – podkreśliła Borys, prosząc członków Rady Naczelnej o zgłaszanie projektów przedsięwzięć, które można by było zorganizować w związku z rocznicą śmierci Wieszcza.
W tym roku ZPB organizuje też szereg przedsięwzięć oświatowych, zarówno w skali Białorusi, jak i międzynarodowej. Andżelika Borys we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” współorganizuje zaplanowaną na czerwiec w Grodnie międzynarodową konferencję oświatową, na którą mają przybyć polonijni działacze oświatowi z całego świata.
Po omówieniu planów na 2015 rok z wnioskiem o zmianę składu Zarządu Głównego wystąpił do Rady Naczelnej prezes Mieczysław Jaśkiewicz. Wytłumaczył on, że Zarząd Główny, liczący dotąd siedem osób, miał stały problem z obecnością na swoich posiedzeniach dwóch członków – Anżeliki Orechwo i Renaty Dziemiańczuk, niepojawiających się także na posiedzeniach Rady Naczelnej ZPB. W celu usprawnienia pracy Zarządu Głównego Mieczysław Jaśkiewicz zaproponował poszerzyć jego skład o dwie osoby i wprowadzić do Zarządu Głównego ZPB działaczkę organizacji od początków jej istnienia Irenę Kułakowską oraz rzecznika ZPB Andrzeja Pisalnika. Rada Naczelna jednogłośnie poparła propozycję prezesa, zatwierdzając dziewięcioosobowy Zarząd Główny ZPB z nowymi członkami.
Znadniemna.pl