Kilkudziesięciu działaczy Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Brześciu przybyło w sobotę, 21 lutego, na pokaz filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”.
Z filmem do Polaków Brześcia przybyła delegacja centrali ZPB na czele z prezesem organizacji Mieczysławem Jaśkiewiczem.
Przed projekcją delegację z Grodna powitała pełniąca obowiązki prezesa Oddziału ZPB w Brześciu Natalia Rakowicz. O historii powstania filmu, zrealizowanego przez warszawską Fundację Joachima Lelewela i firmę producencką LunarSix przy udziale ZPB, opowiedział rzecznik ZPB Andrzej Pisalnik.
Po projekcji ze słowem do zebranych zwrócił się grodzieński krajoznawca i publicysta Witold Iwanowski. Przedstawił on kontekst historyczny, w którym doszło do wydarzeń opowiedzianych językiem filmu. Zaznaczył, iż z przyczyn politycznych historia obrony Grodna przed Armia Czerwoną we wrześniu 1939 roku była przemilczana i miała ulec całkowitemu zapomnieniu, gdyż przeczyła propagandowej radzieckiej wersji o radosnym witaniu Armii Czerwonej przez ludność Zachodniej Białorusi, rzekomo wyzwalanej spod polskiego jarzma.
– Musiały minąć dziesięciolecia, musiał rozpaść się ZSRR, aby przywracanie pamięci o polskim patriotyzmie grodnian stało się możliwe. Pojawienie się tego filmu oraz innych upamiętnień bohaterstwa obrońców Grodna jest naszym obowiązkiem, jako Polaków – mówił Witold Iwanowski.
Polacy Brześcia, dziękując delegacji z Grodna za wyświetlenie filmu, przyznawali, że wcześniej nie wiedzieli o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.
Zrealizowany przez Fundację Joachima Lelewela film „Krew na bruku. Grodno 1939” stał się początkiem szerszej inicjatywy, mającej na celu upamiętnienie wydarzeń września 1939 roku na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. W ramach tej inicjatywy Fundacja Joachima Lelewela uruchomiła witrynę internetową grodno1939.pl, na której zachęca do współpracy wszystkich zainteresowanych w celu nakręcenia pełnometrażowego filmu fabularnego o obronie polskiego Grodna i polskich Kresów Wschodnich przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.
Znadniemna.pl