HomeKlub Polskiej MuzykiŚwiąteczne melodie

Świąteczne melodie

W Grodnie 6 kwietnia na spotkaniu wielkanocnym licznie zgromadzili się członkowie Grodzieńskiego Miejskiego Oddziału ZPB, aby wysłuchać koncertu, podzielić się jajeczkiem i świetnie się bawić wspólnie z przyjaciółmi.

Polskie przeboje gra zespół instrumentalny

Polskie przeboje gra zespół instrumentalny

Chociaż kilkaset osób spotyka się co tydzień na wtorkowych zebraniach, to wspólne obchody świąt religijnych mają inny, niezwykły wydźwięk i sprawiają ogromna radość rodakom. Spotkanie rozpoczęło się koncertem, który był swego rodzaju inauguracją Polskiego Klubu Muzycznego w Grodnie. Na pierwszą, klasyczną, część koncertu złożyły się przede wszystkim utwory polskich kompozytorów, które wykonali pedagodzy i uczniowie Liceum Muzycznego w Grodnie. Wykonawców i dzieła przez nich prezentowane przedstawiał Brunon Termion.

 „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego w wykonaniu zespołu instrumentów ludowych

„Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego w wykonaniu zespołu instrumentów ludowych

Drugą, estradową część, poprowadził prezes Miejskiego Oddziału Związku Polaków w Grodnie Henryk Sajkowski, inicjator postania Polskiego Klubu Muzycznego. Na początek kilka piosenek wykonała kapela podwórkowa, a następnie uczestnicy świątecznego spotkania świetnie się bawili słuchając zespołu estradowego, który zagrał całą wiązankę polskich przebojów, przeważnie z lat 80 i 90 ub. wieku. Grodnianie kontynuowali imprezę częstując się świątecznymi smakołykami, biesiadując i tańcząc, czyli świetnie się bawili w rodzinnej i sympatycznej atmosferze. O powstaniu Polskiego Klubu Muzycznego i planach rozwoju przedsięwzięcia opowiedział założyciel klubu Henryk Sajkowski: – Wszystkie osoby, które wystąpiły podczas koncertu, są członkami Polskiego Klubu Muzycznego. Chociaż powstanie klubu zapowiedziałem kilka miesięcy wcześniej, to momentem inaugurującyjnym naszą działalność można uznać właśnie koncert na spotkaniu wielkanocnym. Każdy, kto zechce współpracować w dziedzinie rozwoju muzyki polskiej na Białorusi, może zostać członkiem klubu muzycznego. Dopiero zaczynamy, więc nie wszystko udało się tak, jak by się chciało. Na przykład z kapelą podwórkową będziemy pracowali nad repertuarem kresowym. Jednym z najważniejszych kierunków działalności klubu muzycznego będzie ściąganie do Grodna popularnych, kultowych zespołów polskich. Wiem, że to trudne, ale będziemy się starali, ponieważ jeżeli się próbuje, to coś z tego może się udać. Mamy zamiar współpracować z zespołami ludowymi, klubami i filharmoniami w Polsce. Mamy wielu świetnych wykonawców muzyki klasycznej, którzy grają również utwory polskich kompozytorów. Może nie wszyscy są Polakami, ale skoro chcą rozwijać polską muzykę na naszych terenach, to chętnie będziemy z nimi współpracować.

 zpb.org.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content