HomeHistoriaPrezentacja książek o Grodnie

Prezentacja książek o Grodnie

Gościem kolejnego Spotkania Czwartkowego w dn. 21 marca był Wiktor Sajapin, autor niedawno wydanych książek o historii Grodna: „Grodzieńskie kościoły: Powojenna historia w dokumentach i fotografiach” oraz „Hrono Grodno: Historia Grodna na stronach gazet 1913-1941”. W swoim dorobku krajoznawca ma 12 książek o historii miasta.

Przed spotkaniem można było nabyć książki autora. Wiktor Sajapin wyświetlił film dokumentalny pt. „Pałac Radziwiłłów w Grodnie”, do którego napisał scenariusz i wystąpił jako narrator.

Autor opowiedział o tym jak zrodziły się pomysły napisania ostatnich dwóch książek. W ubiegłym roku autor pracując w Państwowym Archiwum Obwodu Grodzieńskiego przypadkowo wśród zupełnie innych zbiorów znalazł dokumenty dotyczące grodzieńskich kościołów. Były to sporządzone przez urzędników w 1946 roku protokoły o stanie gmachów świątyń po wojnie oraz opis kościelnego mienia znajdującego się w nich. Zamysł napisania drugiej książki powstał 5 lat temu, ale w grodzieńskich archiwach i w bibliotece Muzeum Historycznego było za mało gazet, niektórych roczników nie było wcale i dopiero otrzymane w wersji elektronicznej pisma z Biblioteki Narodowej w Warszawie pozwoliły napisać książkę.

Autor odpowiedział na liczne pytania, podpisał również książki nabyte przez uczestników spotkania.

Temat zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego budzi bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Grodna, szczególnie w świetle wyburzanych zabytków i nienaukowego podejścia do konserwacji zabytkowych gmachów. Niestety, społeczność w obecnych czasach nie wiele potrafi zdziałać w obronie unikatowych zabytków, których w takiej ilości i takiej rangi nie posiada żadne inne miasto na Białorusi.

zpb.org.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content