HomeKulturaIII Konkurs Inscenizacji Wierszy

III Konkurs Inscenizacji Wierszy

W dniu 20 kwietnia w Grodnie po raz trzeci odbył się Konkurs Inscenizacji Polskich Wierszy. Z każdym rokiem impreza staje się coraz bardziej popularna i w tegorocznym konkursie wzięło udział około stu osób z kilku miejscowości: Lidy, Iwia, Porzecza, Witebska, Baranowicz oraz kilka zespołów z Grodna.

Na straganie jest wesoło

Na straganie jest wesoło

– Pomysł na ten konkurs zrodził się w jakiejś mierze z powodu zazdrości. Na Litwie i w Polsce od wielu lat odbywają się wspaniałe festiwale teatrzyków dziecięcych. A u nas polski ruch teatralny dopiero się rodzi i kroczy małymi kroczkami. W ten sposób chcemy zachęcać coraz więcej osób, aby odważyły się spróbowac swoich sił w świetnej zabawie, jaką jest teatr dziecięcy – powiedziała Renata Dziemianczuk,wieceprezes do spraw kultury ZPB, rozpoczynając kolejną edycję konkursu.

W młodszej kategorii wiekowej (6-9 lat) wystąpiło 4 zespoły aktorskie, które inscenizowały wiersze Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej i Małgorzaty Płonowskiej. Widownia nagrodziła sowitymy brawami występy wszystkich malusińskich, jednak najbardziej spodobała się nie tylko widzom, ale i jurorom inscenizacja wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” w wykonaniu Szkółki Parafialnej przy Parafii św. Rodziny w Lidzie.

Najliczniej do konkursu zgłosiły się dzieci w wieku od 10 do 14 lat. W tej kategorii wiekowej zaprezentowano dziewięć mini-spektakli. Nauczycielka Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie Anna Litwinowicz przygotowała do udziału w tegorocznum konkursie 12 uczniów, którzy uczestniczyli w inscenizacji czterech wierszy. Za inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Sum matematyk” dzieci zajeły drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. A pierwsze miejsce przyznano Grupie „Przyjaciele” przy Parafii śś. Piotra i Pawła w Iwiu za inscenizację wiersza Wandy Chocimskiej „Bańkowice Mydlane”.

Świetna zabawa w Bańkowicach Mydlanych

Ponieważ 2013 rok Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił Rokiem Juliana Tuwima, pomysłodawca i organizator konkursu, Renata Dziemianczuk, zaproponowała w tegorocznej edycji wyodrębnić kategorię „Wiersze Juliana Tuwima”. W tej kategorii wystąpiło sześć zespołów, które zaprezentowały widzom inscenizacje wierszy: „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Abecadło”, „O panu Tralalińskim”, „Okulary”, Spóźniony słowik” oraz „Ewa”. Wszyscy uczestnicy świetnie się przygotowali i swoim występem sprawili dużo radości publiczności, jednak formuła konkursu wymaga wskazania najlepszych. Decyzją jurorów laury za pierwsze miejsce przypadły uczniom Szkoły Średniej nr 23 w Grodnie za przedstawienie pod tytułem „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”.

Grześ kłamczuszek i ciocia

Grześ kłamczuszek i ciocia

Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, który tego dnia pełnił też rolę jurora konkursu, wyraził nadzieję, że z czasem Konkurs Inscenizacji Wierszy sprawi, że powstanie amatorski teatrzyk dziecięcy, który stanie się zalążkiem polskiego teatru w Grodnie, a z młodzych ludzi, występujacych w tym dniu przed widownią i jurorami kiedyś wyrosną polscy aktorzy grający dla publiczności w Grodnie. Podziękował również wszystkim osobom, którze przyczyniły się do tego konkursu, a szczególnie opiekunkom zespołów, które przygotowały dzieci do występów.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz prezenty – słodycze i kolorowe balony. Do domów wracali z nagrodami nie tyko te dzieci, które zostały wyróżnione za pierwsze miejsce w poszczególnych kategoriach, lecz wszystkie, które tego dnia znaleźli się w związkowej sali, na scenie i na widowni, ponieważ wracali z bagażem pozytywnych emocji i dobrego humoru.

 zpb.org.pl

 

 

 

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content