HomeHistoriaCadillac Marszałka Piłsudskiego na Marszu Razem dla Niepodległej

Cadillac Marszałka Piłsudskiego na Marszu Razem dla Niepodległej

Ostatnie auto Marszałka Józefa Piłsudskiego Cadillac 355 D Fleetwood Special otworzy jutrzejszy pochód ulicami Warszawy, któremu patronuje prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Korespondencję o prezentacji zabytkowego samochodu, która odbyła się w piątek, 7 listopada, na dziedzińcu Belwederu, dostaliśmy od naszego czytelnika z Warszawy Tomasza Stańczyka.

Cadillac_Pilsudskiego_01

Prezydent Bronisław Komorowski prezentuje zabytkowy samochód

W uroczystej prezentacji auta wziął udział inicjator przywrócenia zabytkowego samochodu do stanu świetności prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Prezydent Komorowski patronował pracom komitetu społecznego do spraw renowacji ostatniego auta Marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu przewodził dr Jan Tarczyński, historyk motoryzacji, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.

Ciekawy jest los przywróconego do stanu świetności zabytkowego Cadillaca 355 D Fleetwood Special. Został on zakupiony dla Marszałka Jozefa Piłsudskiego w 1934 roku. Nie wiadomo, czy Marszałek z niego korzystał, ponieważ wówczas był już poważnie chory. Jedno jest pewne – Marszałek Józef Piłsudski oglądał zakupionego dla niego Cadillaca. Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku samochód znalazł się w Rumunii, skąd wrócił do Polski niedługo po wojnie.

Cadillac_Pilsudskiego

Auto Marszałka Józefa Piłsudskiego Cadillac 355 D Fleetwood Special na dziedzińcu w Belwederze

Jego nowym właścicielem stało się wówczas Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. Komunistyczna instytucja nie potrafiła zadbać o należytą obsługę techniczną auta. Zostało ono zdewastowane: ukradziono silnik i zniszczono wnętrze. W takim stanie samochód trafił do Muzeum Techniki w Warszawie. W roku ubiegłym zawiązany został komitet społeczny, który pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego zainicjował renowację auta. Dokonała renowacji Cadillaca poznańska firma Classic Cars, a sfinansowała prace renowacyjne Fundacja PZU.

Przywrócony do świetności zabytkowy samochód zostanie wkrótce wystawiony koło Belwederu w specjalnie zaprojektowanej kapsule. Zanim to nastąpi Cadillac Marszałka ruszy ulicami Warszawy otwierając jutrzejszy Marsz z okazji Święta Niepodległości Razem dla Niepodległej, któremu patronuje prezydent Bronisław Komorowski.

Tomasz Stańczyk z Warszawy specjalnie dla Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content