HomeWiadomości z PolskiArmia Krajowa powraca!

Armia Krajowa powraca!

Na razie – tylko w Polsce.

Będą zmiany w polskim wojsku. Jak informuje „Rzeczpospolita”, w każdym województwie na terenie Polski zostaną stworzone Terytorialne Oddziały Armii Krajowej – pododdziały Narodowych Sił Rezerwowych. Na początku będą liczyły 10 tys. osób.

Olech

Ppor. Anatol Radziwonik „Olech”, „Mruk”, „Ojciec”, „Stary”, oficer VII batalionu 77 pp AK, komendant połączonych poakowskich obwodów Szczuczyn i Lida, walczył z reżimem komunistycznym do 12 maja 1949 r., kiedy to poległ przebijając się przez trzy kordony obławy NKWD

Jak informuje „Rzeczpospolita”, projekt zmian w Narodowych Siłach Rezerwowych jest bliski realizacji, aczkolwiek ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

Reforma wiąże się również z wojną, która toczy się na wschodzie Ukrainy. Nowe oddziały NSR/AK miałyby być przypisane do konkretnych województw. Roczny koszt nowelizacji mógłby wynieść nawet 150 mln złotych.

„Rezerwiści z AK będą bronili w czasie wojny swojej małej ojczyzny, obsadzali i pilnowali obiekty strategiczne, np. mosty lub elektrownie. Gdyby zaszła taka potrzeba w przypadku agresji, mogłyby prowadzić działania partyzanckie. W czasie pokoju mogłyby one zaś wspierać działania związane np. z likwidacją skutków klęsk żywiołowych” – pisze Marek Kozubala w artykule.

Używanie nazwy AK jest możliwe na podstawie zgody przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jak powiedział dziś w rozmowie w TVN24 Biznes i Świat doradca szefa MON -generał Bogusław Pacek, przy Akademii Obrony Narodowej powstanie Biuro Inicjatyw Obronnych, którego zadaniem będzie wspomaganie i koordynowanie funkcjonowania polskich organizacji proobronnych. Na jego czele stanie Romuald Szeremietiew.

Znadniemna.pl/Rzeczpospolita/KRESY24.PL

Najnowsze komentarze

  • Pierwszą partyzancką akcją nowej AK powinno być obalenie rządu na Wiejskiej. PS. Anatol Radziwonik – zaraz po „Ince” i obok „Ognia” moja ulubiona postać z grona tzw. Wyklętych.

Skomentuj

Skip to content