HomeHistoria„Krew na bruku. Grodno 1939” w Wołkowysku

„Krew na bruku. Grodno 1939” w Wołkowysku

Drugi na Białorusi, po premierze grodzieńskiej, pokaz filmu „Krew na bruku. Grodno 1939” odbył się we wtorek, 4 listopada, pod Wołkowyskiem.

Wolkowysk_Pokaz_Filmu_03

Przemawia prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska

Na pokaz filmu o bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939, zrealizowanego przez warszawską Fundację Joachima Lelewela we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi i firmą producencką LunarSix, zebrało się ponad osiemdziesięciu działaczy ZPB z Wołkowyska, Swisłoczy i Porozowa.

Wolkowysk_Pokaz_Filmu_04

Wśród widzów, na wypełnionej po brzegi improwizowanej sali filmowej jednego z ośrodków turystycznych pod Wołkowyskiem, znalazł się jeden z bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej porucznik Władysław Uchnalewicz ps. „Kret”, żołnierz Armii Krajowej, łagiernik.

Wolkowysk_Pokaz_Filmu_02

Porucznik Władysław Uchnalewicz

Przybyłych na pokaz filmu przywitała prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska. Powiedziała, że Polacy Wołkowyska i okolic wystąpili do kierownictwa ZPB z prośbą o organizację pokazu filmu tuż po jego premierze w Grodnie 30 września. – Film, który zobaczycie, powstał także dzięki wam, gdyż Polacy Wołkowyska, Porozowa, Swisłoczy aktywnie uczestniczyli w zbiórce środków, które ZPB przekazał na potrzeby nakręcenia tego filmu – przypomniał obecny na pokazie prezes ZPB Mieczysław Jaśkiewicz.

Szef Związku Polaków mówił też o znaczeniu wypełniania „białych plam” w pamięci historycznej Polaków – zwłaszcza z okresu walki o polskość na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, czemu między innymi służy film „Krew na bruku. Grodno 1939”.

Po projekcji obrazu do publiczności zwrócił się wołkowyski krajoznawca i pisarz Mikołaj Bychaucau. Zaprezentował swoją nową książkę o sytuacji ludności Wołkowyska i okolic pod okupacją niemiecką w okresie II wojny światowej i zapowiedział wydanie kolejnej książki o Armii Krajowej i polskim podziemiu niepodległościowym na ziemi wołkowyskiej.

Wolkowysk_Pokaz_Filmu_01

Wolkowysk_Pokaz_Filmu

Eugeniusz Kuchta

Zakończył się wieczór filmowy prelekcją znanego grodzieńskiego neurologa Eugeniusza Kuchty, członka Towarzystwa Lekarzy Polskich przy ZPB. Medyk z właściwym mu poczuciem humoru zachęcał zgromadzonych do prowadzenia zdrowego trybu życia, aby w obliczu ewentualnego zagrożenia ze Wschodu, potrafili stawić czoło najeźdźcy i obronić Grodno, Wołkowysk, a także – niepodległość zarówno Białorusi, jak i Polski. Lekarz podzielił się też sekretami zdrowego odżywiania się, które pomagają zachować sprawność fizyczną na długie lata.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Smutne jest to, że nie widać wgl młodych… Czyżby jednak rusyfikacja po tylu latach zaczęła przynosić plony?

  • smutniej nieraz Polacy nie wiedzą historię i tych, którzy walczą o swoje nie chcę pamiętać

Skomentuj

Skip to content