HomeHistoriaPolskie nekropolie – sposób na wychowanie patriotyczne młodzieży

Polskie nekropolie – sposób na wychowanie patriotyczne młodzieży

 Terenowe oddziały Związku Polaków na Białorusi wykorzystały miniony Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, aby zapoznać miejscową młodzież polską z najważniejszymi miejscami polskiej pamięci narodowej.

Wolkowysk_Odnowienie_schodow_na_Cmentarzu3

Podczas prac remontowych schodów na cmentarz w Wołkowysku

Zarząd Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku podjął decyzję o renowacji miejscowego polskiego cmentarza wojskowego. Prace renowacyjne wspiera Konsulat Generalny RP w Grodnie, udział w nich biorą dzieci i młodzież z polskich rodzin Wołkowyska.

Wolkowysk_Odnowienie_schodow_na_Cmentarzu4

Już przed Dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami Polakom Wołkowyska udało się odnowić główne schody przy wejściu na polski cmentarz wojskowy, na którym spoczywają prochy około 150 żołnierzy z lat 1918 – 1920.

Wolkowysk_Odnowienie_schodow_na_Cmentarzu2

Zdjęcie pamiątkowe na odnowionych schodach

Odnowienie schodów zajęło Polakom około dwóch miesięcy. – Ale było warto, bo nawet pesymiści uwierzyli, że z czasem uda się dokonać renowacji całego cmentarza – mówi wiceprezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Jerzy Czupreta. Dodaje, że każdego dnia w pracach renowacyjnych obok dorosłych biorą udział ich dzieci. Jak zaznaczył: szczególnym zaangażowaniem wykazali się uczniowie 11 klasy Polskiej Szkoły w Wołkowysku i ich rodzice. – Trudno o lepszą lekcję historii dla młodego pokolenia – zauważa działacz ZPB.

Wolkowysk_Odnowienie_schodow_na_Cmentarzu1

Wołkowysk. Ogólny widok kwatery

Wolkowysk_Odnowienie_schodow_na_Cmentarzu

Wołkowysk. Pomnik poświęcony żołnierzom WP 1918 – 1920 r.

Pomocy miejscowym Polakom w renowacji cmentarza udziela Konsulat Generalny RP w Grodnie. Przed Dniem Wszystkich Świętych na antenie Polskiego Radia szef polskiej placówki dyplomatycznej w Grodnie Andrzej Chodkiewicz chwalił aktywność Oddziału ZPB w Wołkowysku, zwłaszcza w zakresie opieki nad miejscową polską nekropolią wojskową. – Wzorowym przykładem jest Wołkowysk – mówił dyplomata, zapowiadając wizytę na cmentarzu w Wołkowysku w dniu 1 listopada. – Cmentarz wygląda zawsze tak, jakby był przed chwilą wysprzątany – nie szczędził pochwał Andrzej Chodkiewicz.

Szczuczyn_Cmentarz_dzieci

Szczuczyn. Zbiorowa mogiła żołnierzy AK

Szczuczyn_Cmentarz_dzieci1

Szczuczyn. Kwatera żołnierzy polskich 1919-1920r.

Potencjał opiekowania się grobami polskich bohaterów i innymi miejscami polskiej pamięci narodowej w wychowaniu patriotycznym polskiej młodzieży dostrzegają też w innych oddziałach ZPB. Tak oto na końcu października dla kilkudziesięciu osobowej grupy dzieci, uczących się języka polskiego przy parafii św. Teresy od Jezusa w Szczuczynie, wycieczkę po nekropoliach polskich Szczuczyna i okolic ze zwiedzaniem Domu-Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach zorganizował prezes miejscowego oddziału ZPB Andrzej Sobol. – Zwiedziliśmy między innymi cmentarze w Szczuczynie, Starych Wasiliszkach oraz groby powstańców styczniowych w Jeziorach – mówi działacz ZPB, dodając, iż dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały historii poszczególnych nekropolii i miejsc pamięci oraz poznawały losy Polaków, z nimi związanych.

Wasiliszki_Cmentarz_dzieci

Stare Wasiliszki. Zbiorowa mogiła żołnierzy AK

Wasiliszki_Kosciol_dzieci

W kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Starych Wasiliszkach

Wasiliszki_Dom_Niemena_dzieci1

Dawny dom, obecnie Muzeum Pamięci Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach

Maria Tiszkowska z Wołkowyska, Andrzej Sobol ze Szczuczyna

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content