HomeHistoriaPowstaje Program Grodno 1939

Powstaje Program Grodno 1939

Fundacja Joachima Lelewela tworzy Program Grodno 1939 – poinformował jej prezes Piotr Kościński.

Scena z filmu "Krew na bruku. Grodno 1939", fot.: LunarSix

Scena z filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”, fot.: LunarSix

Jak już pisaliśmy, film „Krew na bruku. Grodno 1939″ nie jest jednorazowym przedsięwzięciem, zrealizowanym przez warszawską Fundację Joachima Lelewela we współpracy ze Związkiem Polaków na Białorusi. Jest elementem większego programu, który ma na celu zbadanie i upamiętnienie walk, prowadzonych z Sowietami we wrześniu 1939 r.

Na północnowschodnich obszarach II Rzeczypospolitej była to krótkotrwała obrona Wilna, trzydniowe walki o Grodno i zwycięska bitwa pod Kodziowcami. Tym, tworzony przez Fundację Joachima Lelewela, zespół zajmie się przede wszystkim, choć, jak uważają koledzy, warto byłoby przyjrzeć się i dramatycznym wydarzeniom bardziej na południe – np. bitwie pod Szackiem czy działaniom SGO Polesie.

Do powstającego zespołu Fundacja Joachima Lelewela zaprasza wszystkich zainteresowanych i prosi o maile pod adres: [email protected]

Chodzi m.in. o przekształcenie strony Klubu Przyjaciół Filmu Grodno 1939 w portal, informujący o pracach zespołu, przedstawiający materiały historyczne, analizy i dyskusje.

W konsekwencji ma to doprowadzić do powstania pełnometrażowego filmu fabularnego, w którym przedstawione zostaną dzieje obrony Grodna. Na to jednak potrzebne są bardzo duże środki, o wiele większe, niż na film dokumentalny.

Program Grodno 1939 obliczony jest na wiele lat. Wiedza o Wrześniu 1939 na wschód od Niemna i Bugu jest skromna nie tylko na Białorusi czy Ukrainie, ale przede wszystkim w Polsce. – Jeśli uda nam się choć trochę to zmienić, uznamy to za sukces – mówi prezes Fundacji Joachima Lelewela Piotr Kościński.

Znadniemna.pl za Klubprzyjaciolfilmugrodno1939.wordpress.com 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content