HomeKulturaDzień Dziecka w Mińsku

Dzień Dziecka w Mińsku

W dniu 1 czerwca po raz czwarty odbyło się święto z okazji Dnia Dziecka zorganizowane przez Miński Oddział Związku Polaków na Białorusi na czele z Heleną Marczukiewicz. W tym roku terenem dla przeprowadzenia imprezy był Centrum Caritas pod Mińskiem, we wsi Leskowka, który zaprosił nas na świąteczne spotkanie.

Występują uczniowie Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku

Występują uczniowie Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku

Centrum, pod kierownictwem dyrektora ks. Aleksandra Fominych, prowadzi charytatywną działalność i pomaga dzieciom chorym na raka z Republikańskiego Centrum Onkologii dla Dzieci w znajdujących się obok Borowlanach.

Młodzi uczestnicy z rodzicami przyjechali wynajętym autobusem. Dużo gości przyjechało samodzielnie i czekało na artystów na świeżym powietrzu. O godzinie 17, po modlitwie, piosenką „Oto jest dzień” w wykonaniu dzieci ze Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku i zespołu „Młode Babcie” (kierownik Maria Rewucka) rozpoczął się koncert. Po recytacji wiersza Jana Brzechwy „Lato” przez uczniów Szkoły Społecznej zagrał Dziecięcy Zespół Instrumentów Ludowych (kierownik Walentyna Korżowa), który pięknie wykonał polskie i białoruskie piosenki. Dwie małe dziewczynki – Polina Kozubowska i Polina Koczarowska – zaśpiewały piosenki o dzieciństwie.

Dzieci ze Szkoły Społecznej także inscenizowały wiersze: Jana Brzechwy „Tydzień dzieci miał siedmioro” i „Zoo”, Juliana Tuwima „O panu Tralalińskim”. Eugeniusz i Wiaczesław Jarmolenko przedstawili wiersz Danuty Wawiłow „Jak tu ciemno”, Paulina Leonik wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Zeszły się cztery koty”, a Kasia Makara i Diana Kołobowa wiersz Marii Konopnickiej „Tęcza”.

W koncercie wzięli udział także Zespół Rodzinny Czechowiczów oraz Zespół „Arkobaleno” („Tęcza”) z Borowlan pod kierownictwem Andżeliki Kryszałowicz. Po wspólnym zaśpiewaniu „Życzymy, życzymy” dyrektor Szkoły Polina Juckiewicz przedstawiła projekty artystyczne i nagrodziła dzieci ze Szkoły Społecznej za wspaniałe wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.

Najpiękniejszą częścią koncertu był występ trio „Lorelei”, solistki którego grają w Wielkim Teatrze Opery w Mińsku, a najweselszą – występ znanej białoruskiej piosenkarki Stelli, której udało się zachwycić wszystkich i zaprosić rodziców oraz dziadków do tańca. A dzieci w tym czasie częstowały się słodzyczami.

Tego dnia uczestnicy i widzowie, członkowie Związku Polaków na Białorusi, zgodnie mówili, że takiego pięknego święta jeszcze nie było.

zpb.org.pl

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content