HomeSportPolka z Białorusi – reprezentantką Polski na Igrzyskach w Paryżu!

Polka z Białorusi – reprezentantką Polski na Igrzyskach w Paryżu!

World Athletic, reprezentujący władze światowej Lekkiej Atletyki, potwierdził, że białoruska skoczkini wzwyż z polskimi korzeniami Maria Żodzik od 20 czerwca, czyli od jutra, będzie mogła reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Oznacza to, że Polka z Białorusi wystąpi w składzie polskiej reprezentacji na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu!

27-letnia Maria Żodzik w Polsce jest od 2022 roku. Swój drugi dom znalazła w Białymstoku, gdzie pod swoje skrzydła wziął ją klub Podlasie Białystok.

Praca z trenerem Robertem Nazarkiewiczem przyniosła efekty. Zimą – podczas halowych mistrzostw Polski w Toruniu – Maria osiągnęła wynik 1,97 m, co pozwoliło jej przebojem wedrzeć się do światowej czołówki tej konkurencji. Wcześniej  sportsmenka skakała na poziomie 1,96, ale na otwartym stadionie, a jej rekord w hali wynosił 1,89. Ostatnio na stadionie w Białymstoku Maria zbliżyła się do życiowego rekordu skacząc 1,95 i osiągając najlepszy wynik w sezonie letnim.

W marcu tego roku Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) poinformował o przyznaniu zawodniczce polskiego obywatelstwa przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W komunikacie PZLA wskazano m.in. na polskie korzenie zawodniczki.

Sama Maria, komentując decyzję pana prezydenta o nadaniu jej polskiego obywatelstwa powiedziała:

– Bardzo mnie cieszy, że pan prezydent podpisał wszystkie dokumenty i przyznał mi polskie obywatelstwo. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Polskę, kraj moich przodków. Liczę, że sprawy związane z procedurami World Athletics będą przebiegać teraz sprawnie i już niebawem wystartuję w koszulce z orzełkiem na piersi. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się sprawnie i kibice zobaczą mnie na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski – mówiła lekkoatletka.

Teraz najlepsze oczekiwania Marii Żodzik się potwierdziły i zawodniczka wystartuje z orzełkiem na piersi na Igrzyskach w Paryżu!

Znadniemna.pl na podstawie Facebook.com/sprinterzycom, na zdjęciu: Maria Żodzik z trenerem Robertem Nazarkiewiczem na Rynku Kościuszki w Białymstoku przed banerem, informującym o ustanowieniu przez zawodniczkę rekordu zawodów lekkoatletycznych w stolicy Podlasia w czerwcu tego roku, fot.: Facebook.com/mzhodik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content