HomeKulturaW Wołożynie koło Mińska upamiętniono polsko-białoruskich twórców

W Wołożynie koło Mińska upamiętniono polsko-białoruskich twórców

W podmińskim Wołożynie pojawił się mural, upamiętniający jednego z najwybitniejszych malarzy okresu Młodej Polski, Ferdynanda Ruszczyca. Artysta został namalowany na tle swojego słynnego obrazu „Przed kościołem”, napisanym w pobliskiej wsi Bohdanów, rodzinnej miejscowości malarza.

Ponadto w Wołożynie,  na gmachu rejonowej biblioteki, pojawił się wizerunek polsko-białoruskiego poety i dramaturga epoki romantyzmu – Wincentego Dunina-Marcinkiewicza. Mural ten jest poświęcony napisanemu przez dramaturga librettu do opery “Sielanka”, skomponowanej przez twórcę polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszkę.

Mural, upamiętniający Wincentego Dunina-Marcinkiewicza, fot.: vk.com/sayko1991

Autorem obu murali jest mieszkaniec Wołożyna Władimir Sajko, malarz specjalizujący się w monumentalnym malarstwie ściennym.

W filmiku na YouTube, promującym powstanie muralu  z wizerunkiem Wincentego Dunina-Marcinkiewicza, jego  twórca mówi:

„Mural poświęcony wybitnemu białoruskiemu klasykowi i autorowi tekstów Wincentemu Duninowi-Marcinkiewiczowi powstał w moim rodzinnym mieście, żeby każdy mógł  się dowiedzieć komu tak wiele zawdzięcza naród białoruski. To jest bardzo ważne. Cieszę się, że angażuję się w takie rzeczy. Ci twórcy (chodzi także o Ferdynanda Ruszczyca – red.) są dla mnie jak rodzina i przyjaciele. Ich spuścizna kulturalna należy do naszej białoruskiej kultury. To jest kultura, z którą urodziliśmy się, również ja. Cieszę się więc, że tworzę swoje  monumentalne obrazy w tym właśnie kierunku.”

Znadniemna.pl na podstawie Vk.com/Katolik.life

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content