HomeBiałoruśLitwa może zamknąć dwa kolejne przejścia graniczne z Białorusią

Litwa może zamknąć dwa kolejne przejścia graniczne z Białorusią

Litewska Rządowa Komisja Bezpieczeństwa Narodowego (NSK) zaproponowała zamknięcie dwóch kolejnych przejść granicznych z Białorusią – w Ławaryszkach (rejon wileński) i Rajgródzie (Druskieniki) – informuje portal LRT.lt.

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Narodowego (NSK) odbyło się we wtorek, 6 lutego. Komisja uwzględniła propozycje, mające na celu ograniczenie zagrożeń związanych ze wzmożonymi przepływami tranzytowymi przez Litwę z Białorusi, działalnością służb wywiadowczych i bezpieczeństwa państwa sąsiedniego oraz kontrolą transportu towarów sankcjonowanych i przemytu.

Po dokonaniu oceny wzmożonych przepływów tranzytowych i obciążeń instytucji zdecydowano o przedłożeniu rządowi dodatkowych propozycji kontroli zagrożeń.

„W ostatnim czasie na drogach wszystkich przejściach granicznych z Białorusią wzrósł przepływ obywateli Białorusi o około 50 proc. Wraz ze wzrostem potoków transportowych, towarów i osób konieczna jest optymalizacja procesu zarządzania tym potokiem, koncentracja środków technicznych i jeszcze bardziej szczegółowa kontrola osób, pojazdów i towarów. Ponadto w kontekście działań białoruskiego wywiadu i służb bezpieczeństwa wobec Litwy, w miarę jak reżimy na różne sposoby starają się ominąć sankcje, a zagrożenie wypadkami drogowymi na granicy wzrasta, taka dynamika wydarzeń stwarza dodatkowe ryzyko. Z tych powodów przedstawiamy rządowi propozycje usprawnienia kontroli granicznej z Białorusią” – powiedział cytowany w komunikacie Vilmantas Vitkauskas, szef Narodowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Litwy (NKVC).

Od 15 sierpnia ubiegłego roku czasowo zamknięte są dwa przejścia graniczne z Białorusią – w Szumsku (rejon wileński) i Twereczu (rejon ignaliński).

Przypomnijmy, że dla sąsiadujących z Białorusią krajów Europejskich strefa przygraniczna stała się problemem jeszcze w 2021 roku, kiedy władze w Mińsku we współpracy z Moskwą zaczęły przekierowywać migrantów z Bliskiego Wschodu oraz Afryki do Polski i krajów bałtyckich. Władze Unii Europejskiej oceniły te działania jako mające na celu destabilizację regionu i posianie chaosu. Uczestnicy posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Narodowego wezwali Mińsk do cofnięcia wszystkich nielegalnych migrantów ze strefy graniczącej z krajami UE i wysłania ich do krajów z których tamci przybyli.

Znadniemna.pl na podstawie LRT.lt

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content