HomeSpołeczeństwoPolska pracuje nad przywróceniem pasażerskiego ruchu kolejowego z Białorusią

Polska pracuje nad przywróceniem pasażerskiego ruchu kolejowego z Białorusią

Pociągi pasażerskie z Polski na Białoruś przestały kursować cztery lata temu. Stało się tak po wprowadzeniu w życie rozporządzenia MSWiA, które obowiązuje od momentu wybuchu pandemii koronawirusa do dnia dzisiejszego.

Kwestię cofnięcia nałożonych cztery lata temu ograniczeń ma rozstrzygnąć międzyresortowy zespół polskiego rządu, który podejmie decyzję po przeanalizowaniu między innymi krajowej polityki migracyjnej  – pisze portal polskiej branży kolejowej Rynek-kolejowy.pl.

W marcu 2020 roku ustał ruch pasażerski na kolejowych przejściach granicznych w Terespolu i Kuźnicy Białostockiej. Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa wprowadzone zostały rozwiązania prawne, mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Obostrzenia uniemożliwiające prowadzenie pasażerskich przewozów kolejowych z Polski na Białoruś pomimo tego, że stan zagrożenia epidemicznego został już odwołany, obowiązują do dziś. Poprzedni rząd uzasadniał utrzymanie obostrzeń możliwością wykorzystania przez Białoruś połączeń kolejowych do wywierania presji migracyjnej na Polskę.

Przepisy zostały utrzymane po zmianie polskich władz, do której doszło po wyborach parlamentarnych w październiku ubiegłego roku.

Nowy rząd zapowiada jednak analizy istniejących rozwiązań, które mają pozwolić na wypracowanie skutecznej polityki migracyjnej. Ta ma stać się według deklaracji jednym z priorytetów nowego ministra spraw wewnętrznych.

– Zawieszenie pasażerskich przewozów kolejowych na granicy z Białorusią jest konsekwencją szerszego problemu. W obecnej sytuacji aktualnego zagrożenia wywoływaniem sztucznej presji migracyjnej wszelkie podejmowane działania wymagają kompleksowego podejścia tak, aby jedno rozwiązanie czy akt prawny nie generowały problemów w innych obszarach – wskazuje Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W styczniu bieżącego roku reaktywowany został Międzyresortowy Zespół ds. Migracji, który ma wypracować nową strategię rządu w zakresie odpowiedzi państwa na procesy migracyjne czy obecności cudzoziemców na terenie RP.

7 lutego po prawie trzyletniej przerwie odbyło się pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu, któremu przewodniczył Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w MSWiA. Jak czytamy na portalu rządowym GOV.PL „w trakcie spotkania zostały omówione najważniejsze wyzwania stojące przed Polską w zakresie skutecznego i bezpiecznego zarządzania migracjami”.

Nie wiadomo, jak uczestnicy spotkania postanowili rozstrzygnąć kwestię cofnięcia ograniczeń, uniemożliwiających przywrócenie pasażerskiego ruchu kolejowego między Polską, a Białorusią.

Być może zrobią to w trakcie kolejnych posiedzeń, a może decyzja zapadnie dopiero po wypracowaniu  przez Zespół nowej strategii rządu w zakresie polityki migracyjnej.

Znadniemna.pl na podstawie Rynek-kolejowy.pl / GOV.PL, fot.: Podrozepokulturze.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content