HomeKonkursy i ogłoszeniaNasz redakcyjny kolega Andrzej Pisalnik laureatem Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu RP

Nasz redakcyjny kolega Andrzej Pisalnik laureatem Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu RP

Andrzej Pisalnik, redagujący portal Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, zdobył drugą nagrodę w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Jury Konkursu doceniło opublikowany na naszym portalu 30 listopada 2023 roku reportaż pt. „Matczyny nakaz”, opowiadający o legendzie polskiego odrodzenia na Białorusi, założycielce i wieloletniej dyrektorce Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach – Elżbiecie Dołędze-Wrzosek.

Celem konkursu, który odbywał się pod hasłem „Polki poza Polską”, było pokazanie roli, jaką odegrały i odgrywają polskie kobiety poza granicami Polski dla podtrzymywania polskości i utrzymania więzi z krajem ojczystym.

Jury konkursu uznało pracę Andrzeja Pisalnika pt. „Matczyny nakaz” za interesującą opowieść o losach kobiety, które przeplatają się z historią odradzania się polskości na Białorusi.

W tym roku szkoła, którą założyła w Baranowiczach na Białorusi bohaterka reportażu obchodziłaby jubileusz 35-lecia, ale reżim Łukaszenki, zwalczający wszelkie przejawy polskości,  doprowadził do likwidacji placówki. Szkoła była wzorcowym przykładem tego, jak można uczyć języka polskiego i wychowywać młodzież w duchu polskości.

„Bohaterkę reportażu poznajemy, gdy ma 13 lat. Wówczas, w 1944 roku matkę ( łączniczkę z AK) zabierają Niemcy do obozu śmierci w Kołdyczewie. Żegnając się z córką, prosi ją, by pamiętała, że jest Polką i  żeby wszyscy w rodzinie mieli dobre wykształcenie. Temu nakazowi Elżbieta Dołęga-Wrzosek pozostaje wierna całe długie i trudne życie na Białorusi. W czasie wojny opiekuje się dwoma chłopcami – Żydem i Białorusinem. Wychowuje obu chłopców w duchu polskości, sama kończy Wyższą Szkołę Języków Obcych” – czytamy w streszczeniu nagrodzonego reportażu na stronie internetowej Senatu RP.

Tamże znajdujemy opinię jurorów Konkursu, którzy, oceniając pracę Andrzeja Pisalnika, uznali za rzecz niezwykle ważną aby pamiętać o takich kobietach, jaką jest bohaterka reportażu naszego redakcyjnego kolegi, „bo to m.in. dzięki nim Polacy na Białorusi odzyskali tożsamość i trwają przy polskości”.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu, odbywający w 2023 roku pod hasłem „Polski poza Polską” miał już osiemnastą edycję. Pierwszą nagrodę otrzymała w nim Marzena Wróbel-Szała z Polskiego Radia Zachód za reportaż radiowy w interesujący sposób przywracający pamięć o polskiej pisarce emigracyjnej Danucie Mostwin pt. „Portrecistka emigrantów.

Trzecia nagroda przypadła Dorocie Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy pt. „Nie tylko kołysanka”  o twórczych Polkach żyjących na emigracji w Berlinie, którym polskie korzenie dają napęd do działania. Reportaż wyemitowany został na stronach podcastowych.

Ponadto jury przyznało 4 wyróżnienia. Ich zdobywczynie to: Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok, Danuta Świątek z portalu DobraSzkołaNowyJork.com, Katarzyna Ziółkowska z  wydawanego w USA Tygodnika „Kurier Plus” – Polish Weekly Magazin oraz Ewa Trzcińska z portalu Polacy we Włoszech.

W opublikowanym na stronie Senatu RP podsumowaniu wyników 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu czytamy:

„Autorzy tegorocznych prac dotarli do niezwykłych kobiet. Opowiedzieli o ich losach,  życiu na obczyźnie, a także o ich związkach z Polską. Pokazali Polki wrażliwe, a jednak silne, zdeterminowane w dążeniu do celu, odnoszące sukcesy, potrafiące godzić życie rodzinne z zawodowym, co jest jeszcze trudniejsze poza granicami ojczystego kraju. Nie zabrakło przykładów kobiet – bohaterek, gotowych zapłacić i płacących wysoką cenę za zachowanie polskości.  Dotyczy to Polek, które znalazły się poza granicami ojczyzny na skutek powojennego przesunięcia granic. Bohaterki wywiadów, reportaży nie zapominają o swoich korzeniach, wracają do Polski, dbają o to, by ich dzieci mówiły po polsku. Pozostają wierne polskiej tradycji i kulturze i zależy im na zachowaniu związków z ojczyzną. Cieszy fakt, że duża część prac została zainspirowana konkursem, skłoniła dziennikarzy do poszukiwania interesujących Polek, które  z różnych powodów zdecydowały się swoje życie budować na obczyźnie, ale także do poszukiwania  w przeszłości takich kobiet, o których warto opowiedzieć i przywrócić je naszej pamięci”.

W tym roku najwięcej prac na konkurs nadesłano z Polski. Były też prace z Białorusi, Czech, Kanady, Litwy, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch, Stanów Zjednoczonych.

Już w Nowym 2024 Roku laureaci 18. edycji Konkursu o Nagrodę Marszałka Senatu zostaną zaproszeni do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej na uroczystość wręczenia dyplomów.

 Znadniemna.pl na podstawie Senat.gov.pl 

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content