HomeSpołeczeństwoSzef MSZ Radosław Sikorski na 1000 dni uwięzienia Andrzeja Poczobuta

Szef MSZ Radosław Sikorski na 1000 dni uwięzienia Andrzeja Poczobuta

20 grudnia 2023 roku minęło 1000 dni, przetrzymywania w białoruskich aresztach i więzieniu Andrzeja Poczobuta. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski napisał z tej okazji w „Gazecie Wyborczej”, że  dziennikarz polskich mediów i działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi jest prześladowany „za to, że chce, by jego kraj był wolny”.

„Jest dla wszystkich symbolem niepodległego ducha i wiary w ideę wolności” – oznajmił szef polskiej dyplomacji na łamach gazety, której współpracownikiem jest dziennikarz, więziony przez reżim Łukaszenki.

„Andrzej – dziennikarz, prawnik, popularyzator Historii działacz Związku Polaków na Białorusi – siedzi w więzieniu za to, że chciał, by jego kraj był wolny. I stał się przez to osobistym wrogiem prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Za to został skazany na osiem lat zaostrzonej kolonii karnej” – napisał Sikorski w  tekście, który opublikowała w środę w „Gazeta Wyborcza”.

„Andrzej Poczobut to Polak na Białorusi – patriota swojego białoruskiego kraju, łączący w sobie to, co we wspólnym dziedzictwie najlepsze. Stal się dla nas wszystkich symbolem niepodległego ducha, wiary w ideę wolności. On jest wszak w więzieniu dlatego, że reżim Łukaszenki się go boi. Jest złośliwością autokratów, że ten wielbiciel kultury polskiej i białoruskiej, opiewający nasze splatające się dzieje, został skazany między innymi za podżeganie do waśni narodowościowych. Adam Michnik, redaktor naczelny +Gazety Wyborczej+, która drukowała artykuły Andrzeja Poczobuta, napisał, że patrzy z niego «dawnych Polaków duma i szlachetność». Ja bym dodał jeszcze słowo «niezłomność»” – podkreślił szef MSZ.

Sikorski przypomniał, że o uwolnienie Andrzeja Poczobuta apelowały polski Sejm i Senat, Parlament Europejski i instytucje Unii Europejskiej i że stara się o to polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Dotychczasowe wysiłki nie zwalniają polskiej dyplomacji, by czynić to jeszcze intensywniej i skuteczniej” – zaznaczył minister.

„Wierzymy, że Andrzej będzie niebawem wolny, bo jak sam stwierdził: «nie zrobił nic złego, nie złamał prawa, nie będzie uciekał i jest u siebie»” – dodał szef polskiej dyplomacji.

 Znadniemna.pl na podstawie Wyborcza.pl, fot.: Belta.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content