HomeReligiaWspólną modlitwą i działalnością przeciwko depresji

Wspólną modlitwą i działalnością przeciwko depresji

Spotkanie integracyjne z udziałem rodziców dzieci, cierpiących na ciężkie choroby, zorganizował 24 września Oddział Związku Polaków na Białorusi w Lidzie. Tematem spotkania było zwalczanie nastrojów depresyjnych w rodzinach, dotkniętych chorobą dzieci.

Przemawia Katarzyna Baszkiewicz, działaczka ZPB i lekarka w miejscowej przychodni

Przemawia Katarzyna Baszkiewicz, działaczka ZPB i lekarka w miejscowej przychodni

Spotkanie odbyło się w kaplicy pw. Matki Boskiej z Lourdes, działającej przy lidzkim szpitalu rejonowym. Zgromadzeni rozpoczęli obcowanie od wspólnej modlitwy, którą poprowadził kapelan szpitala ks. Jerzy Biegański. Kapłan wygłosił też krótkie kazanie na temat tego, co mówi o stanach depresyjnych Pismo Święte i jak chrześcijanie mogą sobie radzić z tym problemem.

Po wystąpieniu księdza zebrani mieli okazję wymienić się opiniami na temat problemów, które powodują psychiczne zmęczenie rodziców, wychowujących dzieci, dotkniętych z trudem leczonymi chorobami. Przywoływane były przykłady z Biblii, dowodzące, iż głęboka wiara i modlitwa, ale także otwarcie się na pomoc innych mogą być sposobem na pokonanie depresji. Ks. Jerzy Biegański zapoznał zgromadzonych z modlitwami, zalecanymi do odmawiania podczas nawrotów stanów depresyjnych.

Katarzyna_Baszkiewicz_1

Z medycznym punktem widzenia na depresję zapoznała zebranych działaczka ZPB, lekarz w miejscowej przychodni lekarskiej Katarzyna Baszkiewicz. Lekarka opowiedziała o objawach schorzenia, po których je można rozpoznać na wczesnym stadium. Podzieliła się też doświadczeniem medyków w zakresie prawidłowego reagowania na zachowania zarówno dorosłych jak i dzieci, wpadających w stan depresji. Lekarka mówiła, że najgorszym z możliwych zachowań są obojętność i agresja. Według specjalistki skutecznym antidotum na stany depresyjne mogą być: wzajemne wspieranie się, rozmowa i angażowanie się we wspólną działalność.

Irena Biernacka z Lidy

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content