HomeKulturaOdbył się III Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka”

Odbył się III Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka”

Julia Skurko została zdobywczyni Grand Prix III Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka”, którego koncert galowy odbył się 28 września w białoruskiej stolicy, w Sali Koncertowej „Mińsk”.

Zdobywczyni Grand Prix Julia Skurko

Zdobywczyni Grand Prix Julia Skurko

Ze słowem do publiczności, która po brzegi wypełniła w niedzielę pomieszczenie przy „Małej Scenie” Sali Koncertowej „Mińsk”, zwrócił się ambasador RP w Mińsku Leszek Szerepka. Jako przedstawiciel współorganizatora wydarzenia kulturalnego dyplomata życzył wszystkim, aby w przyszłości zainteresowanie mińskim Festiwalem Piosenki Anny German „Eurydyka” było tak wielkie, żeby do koncertu galowego trzeba było wynajmować największą salę koncertową na Białorusi, czyli – Pałac Republiki. Wspominając o postaci Anny German Leszek Szerepka zaznaczył, że ta obdarzona niezwykłym talentem artystka o niezwykle dramatycznym losie „mogła być piosenkarką każdego kraju”. – A jednak jest uważana za piosenkarkę polską – podkreślił ambasador.

Laureaci festiwalu

Laureaci festiwalu

W tegorocznym konkursie Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka” udział wzięło dwudziestu dwóch piosenkarzy z całej Białorusi, w tym dwóch mężczyzn.

Śpiewa Aleksander Wołodczenko, jeden z dwóch mężczyzn -uczestników konkursu

Śpiewa Aleksander Wołodczenko, jeden z dwóch mężczyzn – uczestników konkursu

Koncert galowy, w którym zabrzmiały utwory, zawdzięczające swoją popularność Annie German, rozpoczął występ ubiegłorocznej zwyciężczyni Nadziei Czarednik. Potem wystąpili laureaci festiwalu, którym dyplomy i cenne nagrody wręczyli sponsorzy oraz członkowie profesjonalnego jury, składającego się zarówno z białoruskich, jak i polskich działaczy kultury.

Śpiewa Piotr Jełfimow, białoruski gwiazdor estrady i członek jury festiwalu

Śpiewa Piotr Jełfimow, białoruski gwiazdor estrady i członek jury festiwalu

Nie zabrakło podczas koncertu galowego występów gwiazd, które zaśpiewały utwory z repertuaru polskiej piosenkarki – między innymi członków jury tegorocznego Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka”: jednego z najlepszych tenorów Białorusi Grigorija Poleszczuka oraz gwiazdora białoruskiej estrady Piotra Jełfimowa. Ten ostatni zapewnił publiczność, że w jego repertuarze pojawi się więcej piosenek, śpiewanych kiedyś przez Annę German.

Przemawia Maryna Towarnicka, organizator festiwalu

Przemawia Maryna Towarnicka, organizator festiwalu

Zakończyła koncert galowy słowem podziękowania dla wszystkich, kto przyczynił do zorganizowania III Festiwalu Piosenki Anny German „Eurydyka”, jego pomysłodawczyni i organizatorka Maryna Towarnicka. Białoruska działaczka kulturalna wyraziła nadzieję, że z roku na rok festiwal będzie stawał się co raz bardziej popularny, a twórczość Anny German i pamięć o wybitnej artystce będzie pielęgnowana przez coraz szersze kręgi miłośników muzyki.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content