HomeWiadomości z PolskiStulecie urodzin Janiny Szestakowskiej – Sybiraczki z Pińska

Stulecie urodzin Janiny Szestakowskiej – Sybiraczki z Pińska

Piękny Jubileusz setnych urodzin obchodzi dzisiaj Janina Szestakowska, urodzona w Pińsku Sybiraczka, działaczka społeczna, autorka dwóch książek: „Z dziejów flotylli rzecznej marynarki wojennej w Pińsku” i „Moje życie w Pińsku, w Ałtajskim Kraju i w Warszawie”.

Urodzona  11 października 1923 roku w Pińsku w rodzinie Ewy i Adama Lenkiewiczów pani Janina w wieku 17 lat została wywieziona z matką i siostrą Heleną do Ałtajskiego Kraju na Syberii. Tam przeżyła wiele trudności i niewoli, ale nie poddała się, starając utrzymać w sercu i duszy polskość oraz wiarę.

W 1946 roku wróciła do Pińska, gdzie wyszła za mąż za Borysa Szestakowskiego, przedwojennego ułana 25. Pułku Ułanów, który stacjonował w Prużanie, uczestnika wojny obronnej 1939 roku, a potem jeńca niemieckiego obozu jenieckiego w Woldenbergu.

W 1956 roku małżeństwo otrzymało pozwolenie na repatriację do Polski i przeniosło się do Warszawy, gdzie pani Janina pracowała jako główna księgowa i kontrolerka.

Obecnie Janina Szestakowska jest pensjonariuszką Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w podwarszawskim Legionowie i działa w Warszawskim Oddziale Związku Sybiraków, organizacji, która zrzesza osoby zesłane przez władze sowieckie na Syberię podczas II wojny światowej.

Przez całe życie w Polsce dzisiejsza Jubilatka stara się nie tracić kontaktu z rodakami, którzy mieszkają na jej małej ojczyźnie – białoruskim Polesiu. Jest wieloletnią wierną czytelniczką kwartalnika Polaków na Polesiu „Echa Polesia”. Trzy lata temu koledzy z „Ech Polesia” opublikowali relację ze spotkania z Panią Janiną w Warszawie  i nagrali wideo z wspomnieniami swojej krajanki.

Podczas uroczystości która z okazji Setnego Jubileuszu urodzin Janiny Szestakowskiej, odbyła się dzisiaj w DPS „Kombatant” w Legionowie „DWIEŚCI LAT” Jubilatce zaśpiewali jej koledzy, a także przedstawiciele władz samorządowych, między innymi – wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny oraz sekretarz miasta Ida Parakiewicz-Czyżma.

Wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny i sekretarz miasta Ida Parakiewicz-Czyżma (po prawej) składają Jubilatce życzenia w imieniu władz samorządowych, fot.: facebook.com

Przyjęcie z okazji Jubileuszu urodzin Janiny Szestakowskiej w Domu Opieki Społecznej „Kombatant” w Legionowie, fot.: facebook.com

Jubilatka zdmuchuje świecę na torcie urodzinowym, fot.: facebook.com

Pani Janina jest nie tylko autorką wspomnianych już książek, lecz także wielu opracowań, referatów i artykułów na temat sybirackiego losu. Za swoją działalność społeczną i patriotyczną została odznaczona wieloma medalami i dyplomami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Krzyżem Zesłańcza Sybiru czy Medalem Pro Patria.

Redakcja Znadniemna.pl dołącza się do życzeń, składanych dzisiejszej Jubilatce:

DWIEŚCI LAT, PANI JANINO!

Znadniemna.pl na podstawie Legionowo.pl, Polesie.org, zdjęcia z Jubileuszu urodzin Janiny Szestakowskiej pochodzą ze strony facebookowej Miasta Legionowo

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content