HomeSpołeczeństwoAndżelikę Borys i Mieczysława Jaśkiewicza zatrzymano na granicy

Andżelikę Borys i Mieczysława Jaśkiewicza zatrzymano na granicy

Już ponad trzy godziny są przetrzymywani na przejściu granicznym „Bruzgi” przez stronę białoruską przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys oraz prezes organizacji Mieczysław Jaśkiewicz.

Andzelika_Borys_01

Andżelika Borys

 

Andzelika_Borys_02

Mieczysław Jaśkiewicz

Działacze ZPB udali się dzisiaj rano samochodem do Polski, aby odbyć szereg spotkań w organizacjach partnerskich ZPB. Samochód, którym jadą działacze Związku przez białoruskich funkcjonariuszy służby celnej i pograniczników został odstawiony do boksu na szczegółową kontrolę, a sami Andżelika Borys i Mieczysław Jaśkiewicz – doprowadzeni na kontrolę osobistą. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że funkcjonariusze zabrali kierownikom ZPB rzeczy osobiste, w tym notatki i inne papiery, które znajdowały się w bagażu Borys i Jaśkiewicza, po czym zaczęli kopiować zarekwirowane dokumenty. Czynności tej funkcjonariusze dokonują pod nieobecność zainteresowanych i prawdopodobnie bez świadków. Ciężko wobec tego stwierdzić, czy kopiowanie dokumentów i notatek odbywa się zgodnie z procedurą i czy potem nie okaże się, iż funkcjonariusze będą w posiadaniu kopii dokumentów i zapisek, których Jaśkiewicz i Borys nigdy nie widzieli na oczy.

Poprzednie doświadczenia z kontrolą na granicy, dokonywaną wobec działaczy ZPB przez służby graniczną i celną Republiki Białoruś pokazują, iż działacze mogą się spodziewać prowokacji i sformułowania wobec nich fałszywych oskarżeń. Tak oto pod koniec listopada 2006 roku, wracająca z Wilna Andżelika Borys została zatrzymana na przejściu granicznym po stronie białoruskiej i białoruscy funkcjonariusze znaleźli w aucie, którym jechała, foliowy pakiecik z substancją, rzekomo przypominającą narkotyki. Później się okazało, że pakiecik z podejrzaną substancją został najprawdopodobniej podłożony w lusterko samochodu przez nieznanych sprawców. Żadnego oskarżenia wobec Andżeliki Borys wówczas nie sformułowano. Jak będzie po kontroli, trwającej obecnie już ponad regulaminowe (bez postawienia zarzutów) trzy godziny? To się okaże już wkrótce, o czym Państwa będziemy informować.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content