HomeReligiaW Gdańsku trwa VI Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych

W Gdańsku trwa VI Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych

Pod hasłem „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę” odbywa się w Gdańsku w dniach 15-17 września VI Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych.  

Rozpoczęte w piątek, 15 września, wydarzenie zainaugurowała Msza św. z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (KEP), abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego i bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

Trzydniowe forum, organizowane jest przez Polonijną Radę Rodziny przy delegacie KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej i odbywa się na terenie Polsat Plus Areny Gdańsk. Uczestnikami Kongresu jest ponad 500 osób, reprezentujących duszpasterzy oraz rodziny polskie i polonijne z 28 krajów świata.

Podczas Mszy św., inaugurującej Kongres abp Gądecki wygłosił homilię, w której odniósł się do boleści, które trapiły Maryję i współczesne rodziny. – Maryja w czasie swego ziemskiego życia wiele wycierpiała. Kochała jak nikt inny i jak nikt inny cierpiała. Nie była biernym świadkiem cierpień Pana Jezusa, ale miała w nich najpełniejszy udział – mówił hierarcha.

Wskazał, ze dziś równie bolesnych cierpień doznają rodziny. – To małżeństwo rodzi przyszłych obywateli i przyczynia się do przekazywania dziedzictwa kulturowego, a także buduje cnoty społeczne. W interesie społeczeństwa i państwa leży kulturowe, prawne, społeczne i gospodarcze wspieranie rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Z drugiej zaś strony – począwszy od starożytności – istnieje nurt antymałżeński i antyrodzinny, który przymnaża tym instytucjom boleści. Trzeba przyłożyć się z większym entuzjazmem do ratowania, powiedziałbym, niemal do rehabilitacji, tego nadzwyczajnego „wynalazku” Bożego, jakim jest małżeństwo sakramentalne – przypominał kaznodzieja.

– Niestety, żyjemy w kulturze „tymczasowości”, w której coraz więcej ludzi rezygnuje z małżeństwa jako publicznego zaangażowania, jak mówił papież Franciszek. Ta rewolucja obyczajów i moralności często powoływała się na „wolność”, oczywiście w cudzysłowie, ale w rzeczywistości przyniosła spustoszenie duchowe i materialne bardzo licznym ludziom, zwłaszcza najsłabszym. Coraz lepiej widać, że upadek kultury małżeństwa wiąże się z narastaniem ubóstwa i całą serią licznych innych problemów społecznych – dodał.

Abp Gądecki podkreślił, że rodziny są wielkim dobrem ludzkości. – Społeczeństwo na miarę rodziny jest najlepszą gwarancją zabezpieczającą przed nurtami w rodzaju indywidualizmu, czy kolektywizmu, ponieważ w niej osoba znajduje się zawsze w centrum uwagi – wskazał.

– Bez rodzin silnych komunią i stałych w zaangażowaniu narody doznają osłabienia. Jesteśmy świadomi tego, że wszystko, co cenimy w kulturze, zostało zbudowane dzięki małżeństwom i rodzinie. To małżeństwo rodzi przyszłych obywateli i przyczynia się do przekazywania dziedzictwa kulturowego, ale także buduje cnoty społeczne. Dlatego w interesie społeczeństwa i państwa leży kulturowe, prawne, społeczne i gospodarcze wspieranie rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety – powiedział hierarcha.

Podczas otwarcia kongresu na stadionie piłkarskim Polsat Plus Arena Gdańsk, gospodarz wydarzenia -metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda – zaznaczył, że Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych po raz kolejny pragnie pochylić się nad rodziną w jej różnych aspektach.

– Mówimy o rodzinach polskich rozsianych poza granicami naszego kraju, ale podejmowana w tych dniach problematyka dotyczy wszystkich rodzin. Również tych, które są w naszym kraju. Rodzin katolickich, ale też tych, które może utraciły duchowość chrześcijańską, ale wciąż się z nią w jakiś sposób utożsamiają i żyją jej wartościami. Mówimy tu o rodzinie tworzonej zgodnie z prawem natury i nauką Kościoła, nauką chrześcijańską – zauważył metropolita gdański.

Podkreślił, że spotkania kongresowe są potrzebne, aby na nowo odkrywać wartość rodziny w wymiarze chrześcijańskim i promować jej znaczenie dla wychowania kolejnych pokoleń.

Doradca prezydenta RP Piotr Karczewski odczytał list, który Andrzej Duda skierował do obradujących w Gdańsku. Prezydent podkreślił, że z radością wita w kraju wszystkich Polaków z zagranicy. ”Chcę dzisiaj podziękować Państwu za wierność polskiemu dziedzictwu, zachowanie tożsamości narodowej, kultywowanie wartości chrześcijańskich i etosu rodziny. Tworzą one mocny fundament, na którym opieramy przyszłość naszej wspólnoty” – napisał.

„To spotkanie jest cennym wsparciem dla osób poszukujących odpowiedzi na wyzwania współczesności. Pomaga tworzyć przestrzeń do budowania trwałych więzi tak ważnych dla pomyślności wspólnoty polonijnej i dla współtworzących je rodzin – konkludował w liście prezydent.

Minister Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, w imieniu premiera RP Mateusza Morawieckiego wręczył honorowe odznaczenie za zasługi dla Polonii i Polaków za granicą. Otrzymała je s. Edyta Rychel, wieloletnia przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

VI Światowy Kongres Rodzin Polskich i Polonijnych to konferencje, wykłady, warsztaty z udziałem katolickich i chrześcijańskich specjalistów zajmujących się tematyką rodzinną i małżeńską we wszystkich jej obszarach. Wśród prelegentów są m.in. duchowni, psycholodzy, lekarze, ale też rodziny z Polski i polskie rodziny z 28 krajów na świecie. Wydarzenie w Gdańsku potrwa do niedzieli 17 września.

Więcej informacji o programie Kongresu i jego przebiegu znajdziesz TUTAJ.

Znadniemna.pl na podstawie Gdansk.gosc.pl, Kongresrodzinpolonijnych.pl, fot.: facebook.com

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content