HomeKulturaW Warszawie wystawiono niedokończone dzieło zmarłego w więzieniu białoruskiego malarza

W Warszawie wystawiono niedokończone dzieło zmarłego w więzieniu białoruskiego malarza

W Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie oglądać można jedno z ważniejszych, choć niedokończonych, dzieł Alesia Puszkina, zmarłego w tym roku w grodzieńskim więzieniu białoruskiego artysty, opozycjonisty i dysydenta.

Wystawiona praca nosi tytuł „Obraz wolności” i powstawała jako efekt prowadzonego przez  artystę w ciągu ponad 20 lat performance. Aleś Puszkin wracał do malowania „Obrazu wolności” każdego roku 25 marca, czyli w każdą kolejną rocznicę proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Artysta planował skończyć malowanie jednego z najważniejszych dla niego dzieł po upadku na Białorusi dyktatury i prawdziwym odzyskaniu przez jego kraj Niepodległości. Z każdym kolejnym rokiem uzupełniana przez artystę kompozycja na obrazie stawała się coraz jaśniejsza, a na koniec  miała ona rozbłysnąć bielą wolności. Alesiowi Puszkinowi nie udało się, niestety, zrealizować szlachetnego artystycznego zamiaru. Ale o tym, że artysta zajmuje się malowaniem „Obrazu wolności” wiedzieli przyjaciele malarza także w Polsce.

Znający białoruskiego artystę dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej  dr Piotr Bernatowicz zdradził w rozmowie z Polskim Radiem 24, że wystawione w Warszawie dzieło przyjechało do Poznania, na wystawę, jaką Centrum Sztuki Współczesnej organizowało Alesiowi Puszkinowi w 2016 roku. Z tej wystawy obraz już nie wrócił na Białoruś. – Aleś stwierdził, że to się może stać dopiero po obaleniu reżimu Łukaszenki. Ostatecznie, ten obraz trafił do Centrum Sztuki Współczesnej, był pokazywany na wystawie „Sztuka polityczna” i jest do zobaczenia także teraz – opowiedział dr Piotr Biernatowicz. Dodał, że kierowany przez niego ośrodek artystyczny zorganizował specjalny pokaz, gdzie można zobaczyć ten monumentalny obraz oraz zapoznać się z dokumentacją, pokazującą proces powstawania obrazu.

Znadniemna.pl na podstawie Polskieradio24.pl,, na zdjęciu: Wystawiony w Warszawie „Obraz wolności” pędzla Alesia Puszkina, fot.: Reform.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content