HomeBiałoruśŁotwa zamknie jedno z dwóch samochodowych przejść granicznych z Białorusią

Łotwa zamknie jedno z dwóch samochodowych przejść granicznych z Białorusią

W związku z rosnącą presją migracyjną Łotwa zamknie przejście na granicy z Białorusią w miejscowości Silene – poinformowała we wtorek, 12września, łotewska agencja informacyjna LETA. Odpowiedni projekt w tej sprawie przygotowało MSW w Rydze. Od wtorku na Łotwę nie mogą też wjeżdżać pojazdy na rosyjskich tablicach rejestracyjnych.

Wcześniej łotewska  Straż Graniczna zaproponowała rządowi, by ten podjął decyzję o zamknięciu jednego z dwóch przejść granicznych z Białorusią. Z uwagi na ruch towarowy oraz podróże związane z pracą, sytuacjami nadzwyczajnymi oraz ze względów humanitarnych po zamknięciu przejścia w Silene otwarte pozostanie przejście graniczne w miejscowości Paternieki – podała LETA.

Zamknięcie przejścia w Silene pozwoli na przeniesienie pracowników na „zieloną” granicę. „Jednocześnie poprzez zmniejszenie liczby osób przekraczających łotewsko-białoruską granicę zmniejszone będą związane z tym ryzyka. Należy zauważyć, że otwarte poparcie Białorusi dla wojny przeciwko Ukrainie jest postrzegane jako dodatkowy czynnik ryzyka i możliwa motywacja Białorusi do kontynuowania swoich działań w celu destabilizacji sytuacji na granicy z Łotwą” – podkreśliło MSW.

Przez ostatni rok na Łotwie rośnie presja związana z nielegalną migracją na granicy z Białorusią. Pod koniec sierpnia i na początku września przez kilka dni granicę nielegalnie próbowało przekroczyć ponad sto osób dziennie – napisała LETA. Według łotewskiej minister obrony Inary Murniece obecnie główny „element nacisku” ze strony Białorusi skoncentrowany jest na Łotwie.

Szef Straży Granicznej Łotwy Guntis Pujats powiedział, że w minionym tygodniu sytuacja na granicy była „najpewniej najbardziej napięta od 2021 roku” – podał portal lsm.lv. Według szefa łotewskich pograniczników w ciągu tygodnia udaremniono próbę przedostania się na Łotwę prawie 900 osób. Guntis Pujats nie wykluczył, że niektórym osobom udało się dostać do kraju i nie zostały one ujęte.

Łotewski resort obrony rozważa możliwość rozmieszczenia min przeciwpancernych i dodatkowych zabezpieczeń, by wzmocnić wschodnią granicę kraju – przypomniała LETA.

Średnio przejście w Silene dziennie obsługuje ok. 1200 osób i ok. 170 ciężarówek. Na granicy z Białorusią działają dwa przejścia drogowe i jedno kolejowe. Trzy przejścia pozostają zamknięte w związku z presją migracyjną ze strony Białorusi.

Od wtorku na Łotwę nie mogą wjeżdżać z Białorusi i Rosji pojazdy na rosyjskich tablicach rejestracyjnych. Taką decyzję podjęto na podstawie wyjaśnień KE oraz opinii łotewskiego MSZ – poinformowała LETA. Zakaz obowiązuje od godz. 18:00.

 Znadniemna.pl za PAP, na zdjęciu: łotewsko-białoruskie przejście graniczne Silene, fot.: tuda-suda.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content