HomeBiałoruśAndrzeja Poczobuta na pół roku wtrącono do izolatki w kolonii karnej

Andrzeja Poczobuta na pół roku wtrącono do izolatki w kolonii karnej

O tym, że działacz polskiej mniejszości narodowej na Białorusi i dziennikarz polskich mediów Andrzej Poczobut został przez administrację kolonii karnej w Nowopołocku ukarany wtrąceniem do izolatki poinformowała na Facebooku żona więźnia politycznego Oksana Poczobut.

Izolatka kolonii karnej w Nowopołocku stanie się miejscem pobytu Andrzeja Poczobuta na okres najbliższych sześciu miesięcy. Pół roku to najdłuższy przewidziany przepisami okres kary izolatką w białoruskim systemie więziennictwa. Sądząc po wpisie Oksany Poczobut dziennikarz został ukarany „za odmowę podjęcia pracy, której nie sposób wykonać”.

Oksana Poczobut napisała także:

„Felczerka odmówiła podpisania zaświadczenia, że stan jego (Andrzeja Poczobuta – red.) zdrowia pozwala na pobyt w izolatce, gdyż podczas oględzin zarejestrowane zostało zakłócenie rytmu serca i ciśnienie 190/140. Następnego dnia inny medyk – lekarz terapeuta –podpisał jednak zaświadczenie i skierował go do izolatki”.

Teraz, mierząc Poczobutowi ciśnienie, jego nie informują o wynikach pomiaru.

Andrzej Poczobut przebywa w łukaszenkowskiej niewoli już ponad dwa lata – od 25 marca 2021 roku. Został oskarżony za „nawoływanie do działań skierowanych na wymierzenie szkody bezpieczeństwu narodowemu Białorusi” oraz za „podżeganie do wrogości narodowej, religijnej oraz innej” Sędzia grodzieńskiego Sądu Obwodowego Dzmitryj Bubieńczyk skazał dziennikarza na karę 8 lat pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, a Sąd Najwyższy Białorusi uprawomocnił ten wyrok. Andrzej Poczobut odbywa go w Kolonii Karnej nr 1 w Nowopołocku na północy Białorusi. Jest to kolonia, uznawana za jedno z najcięższych miejsc odosobnienia w kraju.

Znadniemna.pl za Nashaniva.com, facebook.com/oksana.poczobut, fot.: Belta.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content